Валовий збір соняшника у 2021 р. на Кіровоградщині в 2,5 рази вищий, ніж торік – SuperAgronom

Урожай соняшника на Кіровоградщині в 2,5 рази перевищив показник 2020 року, але ціна на олію і не думає падати.

Про це пише Суспільне.

У Кіровоградській області зібрали рекордний врожай соняшника. Це понад 1,5 млн тонн, що у два з половиною рази більше, ніж торік. Про це розповів Григорій Арсірій, начальник відділу обласного департаменту агропромислового розвитку.

Віз зазначає, що площа посів була така ж, як і минулого року — 600 тис. га, а на значний приріст у валовому зборі вплинула висока врожайність.

Ціна на соняшник

Директор інституту сільського господарства у селі Созонівка Кропивницького району Ігор Семеняка розповів, що до 2020 року ціна на соняшник коливалась у межах 8-12 тис. грн за тонну.

 

«У минулому році внаслідок дуже жорсткої посухи, відсутності товару на ринку, піднялася ціна на соняшник до 18-20 тис. грн/т, — каже Ігор Семеняка. — І на весну 2021 року сягнула 25 тис. грн за тонну».

 

Рекордний врожай соняшника не знизив його ціни до показників 2016 року, і не вплинув на вартість соняшникової олії. Нині його ціна варіюється в межах19 тис. грн/т.

Соняшникова олія, цех

Зазначається, що у Кіровоградській області вирощують найбільше соняшника в Україні. Зокрема, його сівбою займається 4 тис. господарств, розповідає пан Арсірій. Це в межах 10% від загального виробництва соняшника в Україні. За сезон область у змозі переробити 2,3 млн тонн насіння соняшника. По виробництву соняшникової олії область займає третє місце.

Ціна на соняшникову олію

Україна лідирує з реалізації олії у світі — це понад 50% світового експорту.

 

«І ось начебто Україна мала б диктувати ціну на олію, — каже Ігор Семеняка, — але з іншого боку, ця ціна формується в залежності від попиту. Її продають по тій ціні, яку дає переробник або експортер».

 

У селищі Новоархангельськ Голованівського району тридцять років працює місцева олійня. За добу можуть зробити три тони олії, говорить її власник Микола Малий. Її ціна 50 грн/кг, що дорожче на 15-20 грн від минулого року. Пан Микола говорить, працюють раз або два рази на місяць, бо не мають клієнтів: «Не всі люди готові переробити за ті ціни. Підняли, бо електроенергія здорожчала».

Дорожчати олія почали в лютому 2021 року. У супермаркетах Кропивницького пляшка соняшникової олії (850 мл) коштувала тоді 46 грн, в червні була вже 59 грн. Нині коштує 57,5 грн.

За словами власника олійні з Новоархангельська, якщо завдяки дотаціям держава не допоможе представникам малого та середнього бізнесу, він не витримає конкуренції із супермаркетами і закриє олійню.


Джерело https://superagronom.com

Відповісти

Ваш email не публікується