Надмірне зволоження ґрунту прискорює зараження соняшнику вовчком – AgroTimes

Одним із негативних наслідків високого перезволоження орного шару ґрунту, що в різні періоди спостерігалося цього року в більшості областей України, є поширення соняшникового вовчка.

На це звернув увагу кандидат сільськогосподарських наук Анатолій Коваленко (Інститут зрошуваного землеробства НААН) у статті в журналі The Ukrainian Farmer.

Відомо, що проростання насіння вовчка відбувається у два етапи. На першому етапі воно переходить зі стану глибокого спокою до неглибокого. Проростання насіння вовчка відбувається на другому етапі й лише за наявності на невеликій відстані коренів соняшнику.

«Коли орний шар ґрунту дуже зволожений, він насичений великою кількістю бокових корінців соняшнику, які виділяють багато ексудатів, що містять стриголактони. У результаті розгалужена коренева система соняшнику суттєво наближується до насіння вовчка, яке досі перебувало в стані неглибокого спокою, але під дією стриголактонів проростає», – пояснив Анатолій Коваленко.

Найефективніший метод захисту посівів соняшнику від вовчка – висівати генетично стійкі гібриди. Також сприяє зменшенню його розповсюдженню розміщення соняшнику в довгоротаційних сівозмінах. Одним із заходів, що можна застосовувати для обмеження кількості вовчка, є його висока чутливість до окремих видів азотних добрив – амонійних солей і карбаміду.

Раніше повідомлялося, коли надмірне зволоження ґрунту найбільше шкодить рослинам соняшнику.


Джерело https://agrotimes.ua/

Відповісти

Ваш email не публікується