Дефіцит та картельна змова: чому ціна на український цукор майже вдвічі дорожча за світову

В липні 2020 року тонна цукру на українському ринку коштувала $341. При цьому за рік ціна на білий солодкий продукт в Україні піднялася майже вдвічі – до рівня $778/тонна, тоді як ціна на світовому ринку на сьогодні складає $424/тонна. З яких саме причин українські ціни на цукор майже вдвічі дорожчі за світові в ефірі АгроФМ розповів президент Асоціації «Укркондпром» Олександр Балдинюк. Детальніше – читайте в ексклюзиві AgriGator.

«Насправді існує дві причини такої ситуації. Дійсно, починаючи з вересня минулого року ціна цукру в Україні утримується на набагато вищому рівні, аніж на світових ринках. Одна з причин цього – можлива картельна змова українських виробників цукру. Це цілком реально, адже ¾ українського цукру виробляється 4 компаніями. Тобто, фактично на ринку утворилася олігополія і якщо власники цих 4 компаній домовляються між собою, то природно, що вони можуть впливати на ціни»,- зазначив Олександр Балдинюк, додавши, що на сьогодні Антимонопольний комітет України (АМКУ) розслідує можливість створення такої картельної змови виробниками цукру.

«Ми відстежуємо цю ситуацію і сподіваємося, що АМКУ поставить крапку в цьому питанні»,- зазначає керівник профільної асоціації.

Крім того, за словами керівника Асоціації «Укркондпром», в Україні діє 50%-ве мито на імпорт цукру. Якщо додати до цього вартість доставки цукру з тієж Польщі, то це ще «плюс» $50 на тонні продукції. Тому, виходячи з цього, на думку фахівця ринку, потрібно розуміти, що це мито є фактичною забороною імпорту.

Іншою причиною подорожчання цукру, за словами Олександра Балдинюка, може бути дефіцит цукру на ринку.

«Ми працювали з МЕРТ, яке складає баланси виробництва та споживання на харчові продукти, зокрема, й на цукор. Крім того, наша асоціація та асоціація «Укрцукор» мають власні подібні баланси, які майже сходяться своїми даними. В МЕРТ вважають, що щорічна пропозиція цукру в Україні 1,653 млн тонн при такому ж самому попиті. Але це є трішки фантастично. За нашим балансом, МЕРТ помилився з прорахунками запасів на початок періоду цукроваріння приблизно на 200 тис тонн. Таким чином, ми не виключаємо, що подорожчання цукру на українському ринку може бути спровоковано двома факторами одночасно – картельною змовою та дефіцитом”,- зауважив Олександр Балдинюк.

AgriGator

 

 

Відповісти

Ваш email не публікується