Звичайна огіркова мозаїка резервується на бур’янах та квітах – AgroTimes

Збудником звичайної мозаїки огірків є вірус Cucumber mosaic virus, здатний уражати не лише всі гарбузові, а й багато інших видів рослин (як культурних, так і дикорослих). Зокрема, серед природних резерваторів вірусу — усім відомі осот, подорожник, берізка польова, деревій, поширені на квітниках настурції, календула, люпин, петунії, гладіолуси.
Про це повідомляє журнал «Плантатор».

Відання зауважує, що розпізнати ураження рослини звичайною огірковою мозаїкою на стадії розсади вдається рідко. Ознаки стають помітними приблизно через шість тижнів, під час активного росту. У добре розвинених рослин мозаїка починається з верхнього листя, а нижні листки в’януть і засихають. На уражених листках утворюються світло-зелені плями (переважно між жилками). Згодом вони жовтішають, листки стають зморшкуватими, черешки листя і міжвузля стебел коротшають. Ріст рослин уповільнюєть ся, згодом вони часто гинуть. На дорослих рос линах також зменшується кількість жіночих квітконосів, плоди стають світлішими, з темно-зеленими бородавками. У разі сильного ураження рослини не квітнуть і не плодоносять.

Щодо джерела інфекції, то ним часто стають багаторічні кореневищні бур’яни. Вірус переноситься різними видами попелиць, а також передається від рослини до рослини разом із клітинним соком через робочий інструмент у процесі догляду. Тому дезінфікувати інвентар, який використовується, потрібно обов’язково.

Для зниження шкодочинності вірусу звичайної огіркової мозаїки проводять такі заходи: роблять просторову ізоляцію культурних рослин від джерел вірусної інфекції (для цього передусім уникають посіву огірків поблизу багаторічних квіткових культур); знищують бур’яни — резерватори інфекції; застосовують хімічні засоби боротьби з переносниками вірусу; використовують стійкі до хвороби гібриди. Як показує практика, особливо багато хворих рослин спостерігається на ділянках, де огірки вирощують як монокультуру. Тому слід обов’язково дотримуватися сівозміни.

 


Джерело https://agrotimes.ua/

Відповісти

Ваш email не публікується