У НААН розповіли, як цьогорічні погодні умови вплинули на посіви рису та овочевих культур

Небаченої інтенсивності зливи на посушливому півдні, зокрема на Херсонщині, цьогоріч спричинили полягання не лише зернових культур, а й навіть овочевих — томатів, солодкого перцю, баклажанів та картоплі.

Про це пише Голос України.

Оглядаючи демонстраційні ділянки дослідного господарства Інституту рису, аграрії та науковці резюмують, що посіви знаходяться в непоганому стані.

«На цьому невтішному тлі плантації рису мають кращий вигляд: адже сіяли його у травні, й рослини витягнулися всього на 10-15 см, тож саме зараз полягання їм не загрожує. Вони вразливі до такого явища у серпні, але саме на той період таких дощів не прогнозують. Минулося? Так, але не без інших труднощів, пов’язаних саме з погодними перипетіями», — розповідає директор дослідного господарства Інституту рису НААН України (Скадовський район), кандидат економічних наук Валентина Уманська.

За її словами, сонячні дні у цьому нетиповому червні така рідкість, що доводиться буквально «ловити момент», аби провести якісну обробку посівів від шкідників та хвороб. У такі сприятливі дні навіть тривалість робочого часу збільшили.

Торік у дослідному господарстві Інституту рису збирали в середньому 8,2 т/га добірного зерна — це приблизно у півтора рази більше, ніж в інших рисівницьких господарствах краю. А на окремих плантаціях урожайність рису перевищувала 10 т/га.

«Все завдяки вивіреним агротехнологіям, професійності трудового колективу. Але є чинник, на який ані професійність, ані агротехнології жодним чином не впливають. А саме — формування гуртових цін на рисову крупу, які ще з минулого року завмерли на позначці у 17 грн/кг. Це лише трохи більше реальної собівартості продукції, але не дає змоги вкладатися у розвиток інфраструктури, розширення площ під чеки», — наголошують аграрії.

У дослідному господарстві вивели свою формулу ідеального співвідношення ціна-якість: 1 кг рису має коштувати $1, або ж відповідати вартості 1 л дизельного палива на АЗС. Та востаннє за білу крупу вітчизняного виробництва стільки давали ще років дванадцять тому, згадує Валентина Уманська. І штучна тенденція до меншовартості українського рису зберігатиметься, доки на внутрішній ринок тиснутимуть великі обсяги постачання імпортного (переважно китайського та індійського) рису за демпінговими цінами та пільговими митними ставками.

«Втім, що нам не завадить, так це використовувати сорти рису з Південно-Східної Азії для виведення нових сортів та гібридів. Дуже вже клімат у південних степах України починає скидатися на умови десь у В’єтнамі чи Китаї: періоди «мусонів» змінюються місяцями палючої спеки із посухою. А справжня, звична нам зима зі снігами «стискається» до лічених тижнів», — резюмували аграрії.


Джерело https://superagronom.com

Відповісти

Ваш email не публікується