Кісточкові дерева масово скидають листя: активізація моніліозу та інших хвороб — SuperAgronom.com

В червні 2021 року склалися сприятливі умови для розвитку грибкових хвороб, підвищення вологості, коливання денних та нічних температур призвели до масового ураження кісточкових порід, абрикосу та персику. Дерева масово скинули листя. Однією з основних причин є моніліоз абрикоса.

Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області.

Навесні, коли температура повітря піднімається до 15-20 °С, а вночі підвищується вологість (після дощу, в туман), активізуються спори грибка моніліозу (сірої гнилі). На корі можна побачити сірі «подушечки», які вже сигналізують про зараженість дерева. Інкубаційний строк 3-6 діб.

Якщо спори грибка потраплять на плоди, вони загнивають, набуваючи коричневого кольору із білими крупинками, а потім можуть ще й засохнути. Якщо такий плід залишиться на дереві й перезимує, то навесні він також стане розсадником спор.

Боротьба з моніліозом абрикосових дерев — цілорічні профілактичні заходи, не тільки весняні обробки:

  1. Омолоджуюча обрізка, потрібно обрізати старі пошкоджені і сухі гілки (навесні) і ті, що ростуть не правильно або заважають правильно розвиватися плодоносним гілкам. Омолоджуюча обрізка проводиться на 2-3 річну, 3-4 річну або навіть 6 річну деревину. Внаслідок омолодження з’являється багато молодих пагонів, які швидко ростуть і не уражаються моніліозом.

 

  1. Білення вапном з мідним купоросом штамбів і скелетних гілок дерев. Воно проводиться восени і навесні іноді взимку.

 

  1. З другої половини (переважно в лютому) зими потрібно проводити обприскування гілок деякими контактними фунгіцидами: 2-4% розчином залізного купоросу, 0,5-1% розчином мідного купоросу, 1-3% бордоською рідиною.

 

Моніліоз плодових

Інтегрований захист абрикосових дерев від моніліозу проводиться в чотири основні періоди:

1. Основним періодом захисту абрикоса від моніліозу є початок весни, коли бутони ще не розпустилися, при середньодобовій температурі повітря не нижче 5℃ і не вище 20℃.

Препарати:

  • традиційні: 1% мідний купорос 3-4% залізний купорос (якщо він не застосовувався при осінній або зимовій обробці), 1-3% бордоська рідина;

 

  • сучасні: системні фунгіциди згідно з Державним реєстром пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

 

2. Другий період обробки абрикоса — весняний, який ділиться на три основних етапи:

  • обприскування за 3-4 дня перед цвітінням;

 

  • під час цвітіння абрикоса дерева потрібно обприскувати малотоксичними для комах-запилювачів препаратами;

 

  • через 2-3 тижні після другого етапу.

 

3. Влітку моніліоз розвивається на плодах. Коли плоди почнуть покриватися бурими плямами і почнуть гнити їх треба зривати. У цей період використання хімічних засобів захисту є небезпечним і заборонено.

4. Осіння обробка проводиться в кінці жовтня такими препаратами: 3% бордоською рідиною, купроксатом (25 мл на 5 л води), 2-4% залізним купоросом, 5% карбамідом.

На стійкість плодових дерев до захворювань могли вплинути і порушення правил агротехніки, неправильне застосування фунгіцидів, недолік потрібних мінеральних добрив.

У кожному разі потрібен індивідуальний підхід, щоб з’ясувати причини того, що відбувається і надати допомогу ослабленій рослині. Так, наявність округлих цяток і дірочок різного діаметру, ознака коккомікозу, дірчастої плямистості кісточкових плодових культур, опадання, ураження листя — це один з симптомів порушення калійного обміну.


Джерело https://superagronom.com

Відповісти

Ваш email не публікується