Як тварини уражуються ліполісахридами – AgroTimes

Ліпополісахаридів (ЛПС) діють на тварин різними шляхами. Корм і вода завжди містять певну кількість ЛПС, яка може досягти критичних рівнів за його низької мікробіологічної якості.

Оброблення корму може зменшити бактеріальне навантаження, проте не може інактивувати термостабільні ЛПС, пише журнал «Наше птахівництво».

Також ЛПС прикріплюються до дрібних частинок пилу, наявних у повітрі тваринницьких приміщень, що може призводити до значного ураження дихальних шляхів. Хоча основне природне джерело ЛПС – комплексна мікробіота грамнегативних бактерій в кишківнику.

Для захисту організму від ендотоксинів є декілька механізмів. Наприклад, клітини кишківника виділяють лужну фосфатазу – фермент, який може інактивувати ЛПС. Ба більше, в інтактному кишковому бар’єрі клітини епітеліального шару з’єднані між собою сіткою білків із щільними зв’язками, що робить клітинний шар непроникним для молекул великого розміру (як ЛПС).

За нормального функціонування організму ендотоксини наявні у шлунково-кишковому тракті завдяки бактеріальній активності. Ураження бар’єра кишківника дає змогу ендотоксинам і бактеріям проникати в кров’яне русло.

Інше джерело ендотоксинів – це руйнування бактерій. Цей процес відбувається, з одного боку, внаслідок функціонування імунної системи організму. А з іншого, завдяки застосуванню бактерицидних засобів, спрямованих на грамнегативні бактерії.

Для запобігання підвищеному вивільненню ендотоксинів проводять лікування бактеріостатичними засобами, які лише стримують ріст, а не знищують бактерії, або бактерицидними засобами у поєднанні з ЛПС-зв’язувальними засобами.

Довідка

Ліполісахариди – основний компонент клітинної стінки грамнегативних бактерій і описані як ендотоксини для чіткого розмежування їх із іншими бактеріальними токсинами, що виділяють бактерії в навколишнє середовище.


Джерело https://agrotimes.ua/

Відповісти

Ваш email не публікується