Головні новини тижня від AGRI-GATOR (17.05 – 21.05)

Ухвалено законопроєкт щодо продажу землі через електронні аукціони, призначено нових міністрів, поголів’я ВРХ продовжує скорочуватись, ціна на кукурудзу різко впала, Україна розпочала постачати саджанці до Італії, розквітла Долина нарцисів та інші головні агроновини за тиждень від AGRI-GATOR.

 

АГРОПОЛІТИКА

Верховна Рада ухвалила законопроєкт щодо продажу землі через електронні аукціони.  18 травня, Верховна Рада на пленарному засіданні ухвалила у другому читанні законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони», №2195. Законопроект підтримали 272 народні депутати.

 

Міністром економіки та першим віцепрем’єром став Олексій Любченко.  Верховна Рада призначила на посаду першого віцепремʼєра — міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства очільника Державної податкової служби Олексія Любченка. За призначення проголосували 293 депутати.

 

Міністерство інфраструктури очолив глава Укравтодору Кубраков.  Верховна Рада підтримала призначення голови Укравтодору Олександра Кубракова на посаду міністра інфраструктури, рішення підтримали 284 депутати.

 

В Україні зміняться вимоги до виробництва та обігу мінеральних вод.  19 травня в Мін’юсті зареєстровано наказ Мінекономіки №741 від 12 квітня «Про затвердження Гігієнічних вимог до виробництва та обігу вод природних мінеральних і вод джерельних». Про це повідомляє Мінекономіки.

 

В Україні впроваджують європейську практику маркування м’яса, оливкової олії та меду. Мінекономіки затвердило Порядок і спеціальні вимоги до маркування харчових продуктів, для яких обов’язковим є зазначення країни походження або місця походження. Відповідний наказ від 01.04.2021 року № 679 зареєстровано в Мін’юсті 06.05.2021.

 

В Україні спростили заходження іноземних суден до річкових портів до кінця року. Уряд України 17 березня схвалив відповідну постанову КМУ «Про реалізацію експериментального проекту заходу до річкових портів України суден під прапорами держав, з якими не укладено міжнародних договорів України про судноплавство на внутрішніх водних шляхах, без отримання одноразових тимчасових дозволів».

 

ВИРОБНИЦТВО, СПОЖИВАННЯ, ЛОГІСТИКА

В Україні продовжує скорочуватися поголів’я ВРХ та птиці.  Станом на 1 травня 2021 р. поголів’я ВРХ в Україні оцінювався в 3,215 млн голів, що на 6,5% менше показника на аналогічну дату минулого року, в т. ч. корів — 1,669 млн голів (-5,8%). Також, за даними Держстату, поголів’я овець і кіз в Україні на початок поточного місяця скоротилося на 5,3% (до 1,39 млн голів), птиці —на 6% (до 195,3 млн голів). Водночас чисельність свиней за рік виросла на 2,4% — до 5,88 млн голів.

 

Україна переробила понад 10 млн т олійних за 8 місяців. За підсумками вересня-квітня 2020/21 МР станом на 1 травня 2021 року українські олійно-жирові підприємства переробили 10,67 млн ​​т олійних культур. Згідно з повідомленням, підприємства переробили 9,7 млн ​​т насіння соняшнику, 727 тис. т сої і 245 тис. т насіння ріпаку.

 

З початку року Україна збільшила вилов риби в Чорному та Азовському морях в 1,5 рази.  Протягом січня-квітня українські рибалки виловили в морях понад 1127 т риби та інших водних біоресурсів. За той же період у 2020 році цей показник склав 773 т. Зокрема, в Чорному морі виловлено 300 т риби, в Азовському – 827 т, в р. Дунай – 325 т, в пониззі Дністра з лиманом і Кучурганському водосховищі – 497 т, в Каховському водосховищі – 434 т, Кременчуцькому – 254 т.

 

В Україні різко впала ціна на кукурудзу.  Якщо минулого тижня ціни на кукурудзу в Україні сягали рекордних 9100-9150 гривень/тонна, то після звіту USDA почали йти вниз. Вже з четверга експортери знизили в портах ціни закупівлі до 8550-8650 грн/т. Переробники продають кукурудзу з доставкою на завод по 8200-8300 грн/т.

 

Погодні умови дають змогу спрогнозувати збільшення врожаю української ягоди в 2021 році.  Таку думку висловив керівник проєкту «АПК-Інформ: овочі та фрукти» Олександр Хорєв в ефірі АгроФМ. За його словами, низькі температури взимку зробили певний негативний вплив на рослини ягідних культур, але найголовніше – в цьому травні в Україні не зафіксовано критично низьких температур для насаджень ягідних плантацій. Це дає змогу прогнозувати, що валовий збір ранніх сортів суниці садової, малини, смородини, порічки та лохини буде збільшено в порівнянні з 2020 роком.

 

ЕКСПОРТ-ІМПОРТ

Україна підтвердила право експорту молока та молочної продукції до ЄС.  Держпродспоживслужбою отримано звіт про результати аудиту Європейської Комісії з метою оцінки офіційного контролю над виробництвом та сертифікацією молока та молочних продуктів, призначених для експорту до Європейського Союзу. Серед українських підприємств, що мають право експорту до ЄС продукції для споживання людиною, є 25 виробників молока та молочної продукції.

 

 

Експорт українських яєць за 4 місяці обвалився у 2,6 рази.  У січні-квітні 2021 року Україна відправила на експорт 14,5 тис. тонн яєць, що у 2,6 рази менше, ніж за такий самий період минулого року. У грошовому еквіваленті експорт за чотири місяці цього року скоротився на вдвічі, як порівняти з аналогічним періодом 2020 року, і склав $16,7 млн.

 

Український експорт живих свиней зріс в 7 разів.  Протягом січня-квітня 2021 р. Україна експортувала 6,86 тис. голів живих свиней, що в 7 разів більше, ніж за аналогічний період минулого року. У грошовому еквіваленті за 4 місяці експорт живих свиней зріс в 6 разів — до $956,6 тис.

 

Україна розпочала постачати саджанці лохини до Італії.  Компанія Вінниччини почала постачати саджанці лохини для італійських замовників. Цьогоріч майже 10 га насаджень чорниці в Італії буде закладено саджанцями від українського розсадника «ФруТек».

 

Імпорт картоплі в Україні знизився на 12% з початку року. У січні-квітні 2021 року Україна знизила імпорт картоплі на 12,4% до 148,2 тис. т в порівнянні з аналогічним періодом минулого року (169,17 тис. т). У грошовому еквіваленті експорт в звітному періоді досяг $ 35,12 млн, що на 7% перевищує перші 4 місяці 2020 року ($ 32,83 млн).

 

ІНШІ АГРОНОВИНИ

На Закарпатті розквітає унікальна Долина нарцисів.  На Закарпатті з невеликим запізненням починає квітнути неповторна Долина нарцисів. Цьогоріч цвітіння затрималося на понад два тижні. Про це розповів закарпатський гід Сергій Прокоп.

 

На Харківщині з’явиться Державний біотехнологічний університет.  Уряд підтримав пропозицію МОН щодо утворення Державного біотехнологічного університету на Харківщині. До новоутвореного університету приєднуються Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка, Харківська державна зооветеринарна академія, Харківський національний аграрний університет ім. В. В. Докучаєва та Харківський державний університет харчування та торгівлі.

 

AGRI-GATOR

Відповісти

Ваш email не публікується