Чи зможе імпортний цукор збалансувати внутрішній український ринок?

Скорочення посівних площ з одночасним зниженням врожайності цукрових буряків призвело до скорочення обсягів виробництва цукру в Україні в 2020 році до 1,1 млн т, що на 34% нижче обсягів попереднього року. Така ситуація призвела до скорочення пропозиції цукру на внутрішньому ринку на сезон 2020/2021 року та об’єктивного росту цін. Тенденції зростання ціни цукру спостерігалися і на міжнародних ринках, які досягли свого піку наприкінці лютого 2021 року.

За даними Держстату, пише УКАБ, запаси цукру на кінець лютого 2021 року на складах підприємств-виробників в Україні становили 459 тис. т. При цьому, в минулому році на аналогічну дату даний показник був на рівні 607 тис. т. Тобто реальна нестача складає  близько 148 тис. т цукру.

Цей потенційний дефіцит вже почав скорочуватися за рахунок імпортних постачань. Так,  в березні було завезено 31 тис. т цукру білого, а загалом з початку 2021 року завезли 37,6 тис. т цукру, в той час як в минулому році імпорту практично не було. Варто відмітити, що основними постачальниками цукру є європейські країни, а саме Польща (72% обсягу імпорту), Німеччина (8%) та Литва (8%). Така географія пояснюється тим, що в рамках зони вільної торгівлі з ЄС Україною встановлені безмитні квоти на імпортні поставки цукру в обсязі 40 тис т.

Окрім зазначених поставок цукру з ЄС, також очікується імпорт тростинного цукру-сирцю. Ще на початку лютого Мінекономіки розпочало розподіл квоти на імпорт цукру-сирцю з цукрової тростини в ліміті 260 тис. т та вже видало ліцензії на імпорт 120 тис. т згідно поданих заявок. Орієнтовно в травні 2021 року очікуються поставки даного продукту, який після переробки на українських заводах буде доступний споживачам. Вихід готового цукру білого після переробки 120 тис. т цукру-сирцю має скласти близько  115 тис. т. Як зазначають  оператори ринку, очікувана вартість цукру з переробленого цукру-сирцю складе близько 19-20 грн за кг, що відповідає поточним внутрішнім оптовим цінам.

За словами Романа Сластьона, генерального директора УКАБ, імпорт цукру-сирцю в обсязі 120 тис. т разом з уже поставленими 40 тис. т з ЄС має повністю перекрити різницю внутрішніх запасів цукру. «В свою чергу це дозволить ринковими методами стабілізувати ціну, уникнути дефіциту, при цьому зберегти зацікавленість сільгоспвиробників у відновленні необхідного  рівня посіву цукрових буряків цього року для подальшого забезпечення внутрішнього споживання», – зазначив Роман Сластьон.

В результаті декількох робочих нарад та звернень в Мінекономіки наразі відклали обговорення ініціативи адміністративного цінового регулювання шляхом встановлення максимальних оптових та роздрібних цін на цукор, оскільки такі кроки призведуть  до тінізації продажів цукру і лише загострять ситуацію. Наслідки таких методів наочно демонструє приклад Російської Федерації, де в результаті  державного регулювання цін цукор почав зникати з полиць магазинів, а реалізація  наявних обсягів перейшла на нелегальний ринок за ще вищими цінами.

Разом з тим, українські сільгоспвиробники вже почали посів цукрового буряку під цьогорічний врожай.  Очікувана площа посівів становить 226 тис. га, що на 12% вище минулорічного прогнозу. Такий обсяг посівів має забезпечити достатній обсяг цукру з нового врожаю, який почне надходити на початку вересня цього року, а також завантажити та зберегти існуючі цукрові заводи.

AgriGator

Відповісти

Ваш email не публікується