Українські науковці дослідили стан посівів озимих з космосу — SuperAgronom.com

Фахівці відділу космічних інформаційних технологій і систем Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України дослідили стан озимини за супутниковими даними. Це дослідження проведено в межах міжнародних проєктів GEO-AWS і H2020 ERA-PLANET GEO-Essential із використанням власних алгоритмів глибинного навчання для класифікації.

Про це пише прес-служба Національної академії наук України.

Використання хмарних технологій у межах подібних проєктів дають можливість створювати операційні сервіси моніторингу цілей сталого розвитку на рівні всієї країни.

В Україні станом на 20 березня 2021 року за супутниками вже ідентифіковано 65% озимих культур від офіційної статистики посівів. Це — 6 млн га, які територіально знаходяться в усіх областях України. Лідерами сходів озимих культур за супутниковою інформацією є Херсонська, Запорізька, Дніпропетровська, Миколаївська та Одеська області з посівною площею озимих понад 400 тис. га. Друге місце посідають Хмельницька, Кіровоградська та Вінницька області, де загальна площа виявлених площ озимих культур за супутниковими даними перебуває в інтервалі 300-400 тис. га.

Фото: nas.gov.ua

 

«Найцікавішою є поведінка озимих культур на сході України. Згідно зі статистичними даними, у Луганській та Донецькій областях посіви озимих перевищують 300 і 400 тис. га відповідно, а в Харківській області — навіть 600 тис. га. Проте за супутниковими даними маємо зовсім іншу картину, яку можна інтерпретувати так», — стверджують науковці.

 

За їх словами річ у тім, що визначення озимих культур за супутниковою інформацією у весняний період відбувається за однією характерною ознакою — яскраво-зеленим кольором щодо інших сільськогосподарських полів. Проте у 2021 році згадані східні області не дають можливості виявити озимі культури за наведеною характеристикою. Це продемонстровано на наступному рисунку: на лівому зображенні (у 2020 році) озимі культури можна дуже легко визначити навіть без використання додаткових програмних засобів, проте у 2021 їх «немає».

Фото: nas.gov.ua

Про що це може свідчити? Щоб культура доросла до оптимальної стадії росту перед входженням у зимовий спокій, необхідне дотримання та виконання багатьох чинників. Основними з них є правильно обраний період сівби та сприятливі погодні умови до перших морозів і снігового покриву. Побачене науковцями за супутниковою інформацією свідчить про те, що якісь із цих умов не було дотримано й культури просто не встигли досягти необхідної стадії, перш ніж встановився зимовий режим погоди.

За словами начальника відділу агрометеорології Українського гідрометеорологічного центру кандидата географічних наук Тетяни Адаменко:

    1. У 2020 році внаслідок жорсткого дефіциту опадів (з другої половини літа і до кінця вересня) у більшості областей спостерігалася повітряно-ґрунтова посуха, що охоплювала до 70-80% площ, призначених для сівби озимини, й обумовила вкрай несприятливі умови для вчасної сівби та осінньої вегетації озимих культур під урожай 2021 року.

 

    1. У західних та північних областях посуха припинилась у кінці вересня, на решті території – впродовж жовтня. У Луганській, Донецькій, Харківській, багатьох районах Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей посуха утримувалася найдовше. На значних площах цих областей (особливо Харківської, Донецької, Луганської) орний шар ґрунту залишався сухим і впродовж більшої частини жовтня. Відповідно, умови для закінчення сівби й осінньої вегетації озимих культур були несприятливими. Сходи рослин утворювалися зі значною затримкою, були зрідженими, місцями відзначалася повна загибель проростків зерна та сходів.

 

    1. Послаблення посухи і насичення ґрунту вологою до оптимальних значень на 60-70% площ відбулось у першій половині жовтня. Оптимальне зволоження ґрунту та надзвичайно високе для середини осені температурне тло виявилися сприятливими факторами для пізніх посівів (понад 50% площ було засіяно у дуже пізні строки), які обумовили швидкий та повноцінний ріст і розвиток рослин. За таких сприятливих умов загалом в Україні значна частина засіяних озиминою площ у Луганській, Донецькій областях і багатьох районах Харківської області залишалася під впливом посухи, яка припинилася там лише у листопаді.

 

    1. Майже одночасно із припиненням посухи відбулося похолодання, внаслідок якого на території східних областей завершилася вегетація озимини у початкових фазах розвитку – проростання зерна й утворення сходів. На решті території країни фазовий розвиток рослин озимих відповідав оптимальному (кущіння). Упродовж холодного періоду на території східних областей утримувався стійкий зимовий режим погоди, без глибоких відлиг, тому умов для зміни фазового розвитку озимих не складалося.

 

За оцінкою експерта, станом на 25 березня 2021 року температурні умови для відростання свіжої зелені (відновлення вегетації) на посівах озимини створювалися лише у південних областях.

За інформацією Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України.

Джерело https://superagronom.com

Відповісти

Ваш email не публікується