Науковці НААН вивели новий, стійкий до шкідників сорт сої з урожайністю до 5 т/га

Українські селекціонери Інституту зрошуваного землеробства НААН готують гідну альтернативу генно модифікованій сої, яку лише на Херсонщині вирощують на понад 50% відведених під цю культуру полів.

Про це пише Голос України.

Група із семи дослідників Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України, що розташований під Херсоном, цілком традиційними методами вивела новий високопродуктивний сорт сої «Ідеал».

Його отримали звичним шляхом гібридизації рослин двох інших сортів — «Діана» і «Фаетон». На це пішло майже десять років — термін чималий. Натомість ультрашвидкостиглий і також досить стійкий до шкідників «Ідеал», стверджують селекціонери, легко дасть сто очок наперед хваленим ГМО-окупантам українських полів. Адже його врожайність сягає 5 т/га, тоді як імпортні навіть на зрошенні дають 2,5-4 т/га.

 

«Новий сорт нашої селекції вже відправили на сортовипробування у різних кліматичних зонах. Якщо вони також виявляться успішними, за два-три роки «Ідеал» можна запускати у масове сільськогосподарське виробництво, — розповіла старший науковий співробітник Інституту зрошуваного землеробства, кандидат сільськогосподарських наук Віра Боровик.

 

Фахівці також відзначають, що під час роботи над «Ідеалом» тутешні селекціонери паралельно відпрацювали ще й технологію істотного підвищення врожайності сої, незалежно від її сорту. Вони взялися вирішувати проблему так званого абортування плодів цієї культури, коли під час тривалої спеки боби випадають зі стручків ще до остаточного дозрівання.

 

«Це явище є наслідком «випаровування» фітогормонів під дією високої температури повітря, й нерідко спричиняє колосальні втрати врожаю, які доходять до 27%», — розповідає пані Боровик.

 

Але вчені використали «хитрий» фунгіцид також вітчизняного виробництва. Після обробки ним на листі та пагонах культурних рослин утворюється мікроскопічна плівка, яка перешкоджає зниженню рівня фітогормонів. І у такий спосіб скорочує втрати на 12-22%, визначили після використання перспективної технології (її нарекли «Зелена фортеця») на дослідній плантації інституту,

Ці випробування також вступають у завершальну фазу. Поза сумнівом, аграрії їх належно оцінять: адже соя є «валютною» культурою. Тож суттєве зменшення втрат урожаю дає змогу отримати дуже вагомі додаткові прибутки — задля них вкладатися у новий препарат не шкода.

Джерело https://superagronom.com

Відповісти

Ваш email не публікується