Фітофтороз картоплі може бути подоланим: науковці знайшли ген стійкості — SuperAgronom.com

Міжнародна група дослідників зробила величезний скачок в еволюційній гонці озброєнь проти горезвісної хвороби картоплі фітофторозу (Phytophthora infestans). Ця хвороба, яка спричинила голод в Ірландії в 1840-х роках, продовжує знижувати врожайність картоплі і сьогодні та може призвести до руйнівних втрат.

Про це йдеться у матеріалі potatonewstoday.com.

Новий стійкий до P. Infestans ген (Rpi-amr1) був знайдений в рослині Solanum americanum (американський чорнобрив, малоквітковий/глянсовий паслін). Цей ген надає імунітет проти фітоспорозу, однак, відомо, що одиничні гени стійкості частіше всього діють проти обмеженого кола патогенних рас і можуть бути нестійкими до нових підвидів. Детальний аналіз та перевірки тривають.

«Головне наше завдання полягає в тому, щоб знайти нові гени стійкості, які забезпечують захист від найширшого спектру патогенних мікроорганізмів та їх варіантів, виграючи час у тривалій еволюційній гонці озброєнь», — говорять науковці.

Solanum americanum

Щоб вирішити проблему фітофторозу, дослідники з лабораторії The Sainsbury Lab у Великобританії, Університету Вагенінгена та дослідницьких робіт (WUR), за участі їх співробітників з інших установ дослідили різноманітність генів стійкості у широкому діапазоні диких рослин паслін, пов’язаних із картоплею. Вони виявили Solanum americanum, предка широко поширеної дикої рослини Solanum nigrum (чорна пасльонова паличка), яка виявилась чудовим джерелом нових генів стійкості проти фітофторозу.

У звітах про своє дослідження вони повідомляють про ген стійкості Rpi-amr1 та його численні варіанти. Незважаючи на послідовність змін до 10%, кожен варіант Rpi-amr1 дозволяє рослині виявляти однакові ефекторні білки фітофторозу, забезпечуючи захист від хвороб.

Фото: geneticliteracyproject.org
Фото: geneticliteracyproject.org

 

Ефекторні білки

Штами фітофторозу несуть два споріднені ефекторні білки, які розпізнаються більшістю варіантів Rpi-amr1. Це важливо, оскільки патогени долають стійкість, втрачаючи або істотно модифікуючи свої ефекторні білки шляхом еволюції. Шанс втратити або змінити кілька ефекторних білків одночасно менший. Rpi-amr1 надає стійкість проти всіх 19 перевірених штамів.

Маріс Пайпер — стійкий до фітофторозу гібрид

Rpi-amr1 ген стійкості в даний час в поєднанні з двома іншими генами стійкості, Rpi-amr3 і Rpi-vnt1, успішно адаптовані в комерційний гібрид картоплі Maris Piper. Отримані картопляні лінії несприйнятливі до дуже широкого розмаху фітофторозу.

Джерело https://superagronom.com

Відповісти

Ваш email не публікується