В Україні зроблено ще один крок на шляху до спрощення ввезення іноземних саджанців

Клімат в Україні змінюється шаленими темпами. Вітчизняні селекціонери не встигають за такими змінами, а імпортний садивний матеріал до українських аграріїв потрапляє не так швидко, як того бажають самі підприємці, 

Зрештою на початку січня 20021 року в Раді все ж зареєстрували законопроєкт, покликаний спростити процедуру ввезення іноземних сортів рослин до України, пише SEEDS.     

«Питання спрощення процедури реєстрації та впорядкування вимог до інспектування на сортові якості обговорюється вже понад 2 роки. Однак тільки минулого тижня Кабмін на одному з засідань схвалив відповідний проєкт закону, який вже зареєстрували у Верховній Раді.

Які зміни пропонується цим законопроєктом? По-перше, дозволять ввозити сорти, які зареєстровані в країнах ЄС та інших країнах для закладки промислових насаджень без повторної реєстрації в Україні.

Зараз в Україні по всім культурам і польовим, і садивним, незважаючи на те, що сорт є десь зареєстрований  в інших країнах, якщо ти хочеш його висаджувати і використовувати в Україні, потрібно пройти реєстрацію», – розповіла Сюзана Григоренко, виконавчий директор Насіннєвої асоціації України.

«Я думаю, що до літа це питання можна вирішити. Ми бачимо, що ВР може працювати досить ефективно. Сам по собі законопроєкт не дуже складний і не містить дискусійних питань. До того ж він запропонований Кабміном. Очевидно, що він вже доволі довго дискутувався і отримав певні погодження.

Всі очікують, що цей законопроєкт підтримають якомога швидше. Закладка саду неможлива, якщо у тебе немає реєстрації сорту.

З однієї сторони ми говоримо що ввезення сортів, які зареєстровані в ЄС для промислових насаджень дозволять. Але відшкодування будуть тільки по тих сортах, які зареєстровані в Україні і будуть враховуватись у програмах державної підтримки. Сортова сертифікація залишається повністю такою, якою була раніше», – додає виконавчий директор Насіннєвої асоціації України.

Реєстрація сорту – процедура не з швидких. За словами Сюзани Григоренко, ухвалення цього законопроєкту економитиме чимало часу – від місяців до років. Все залежить від коректності документального оформлення та культури, сорту, новизни і т.д.

«Другий момент стосується нових культур та їх сортів і  наявності методик. В Україні клімат змінюється, з’являються культури, які раніше ніхто не вирощував. Якщо у нас не має методики по дослідженням на придатність до поширення, то експертизу вам не зможуть провести», – додає експерт.

«Наразі усі польові дослідження для реєстрації поводить єдиний Український Інститут експертизи сортів рослин. Система працює незмінно, висновки та рекомендації  інституту є підставою для рішень міністерства що.

Після реєстрації сорту, окремо введення в обіг насіння – це сертифікація садивного матеріалу, зокрема визначення сортових якостей. В Україні склалась така ситуація, що польове інспектування на сортові якості здійснюють аудитори з сертифікації, однак весь процес і видача сертифікатів на сортові якості сконцентровані у ДП «Центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції», – розповіла Сюзана Григоренко.

За її словами в Асоціації не перший рік говорять про те, що задля пришвидшення процесу сертифікації та оцінки, варто було б надати такі права приватним інститутам.

«Зрештою це тільки підвищуватиме якість для самих споживачів. Питання сертифікації контролюється державою на всіх етапах», – додає виконавчий директор Насіннєвої асоціації України.

Водночас за словами директорки з розвитку Української плодоовочевої асоціації Катерини Звєрєвої, в УПОА почали отримувати інформацію від гравців аграрного ринку щодо дефіциту якісного сертифікованого посадкового матеріалу в Україні.

«Законопроєкт щодо спрощення процедури ввезення іноземних сортів рослин до України є своєчасним та важливим для розвитку українського плодоовочевого бізнесу, адже він має стати ще одним кроком на шляху покращення якості насіння та саджанців, що є основою якості та продуктивності плодоовочівництва країни.

Сьогодні в УПОА отримуємо інформацію від гравців аграрного ринку щодо дефіциту якісного сертифікованого посадкового матеріалу в Україні. При цьому той, що представлений на ринку дуже часто не відповідає вимогам фермерів.

Основна проблема, про яку говорять плодоовочівники – це так звана «пересортиця». Мова йде про суміш різних сортів однієї культури в посадковому матеріалі. Це, в свою чергу, негативно впливає на кількість, та головне, якість майбутнього врожаю», – розповідає Катерина Звєрєва.

«У країнах ЄС, на всіх етапах вирощування посадкового матеріалу виробник використовує одне позначення кожного сорту, що включає назву сорту або ж його унікальний код.

Отже, якщо на український ринок потрапляє  європейське насіння чи саджанці, виробництво яких чітко регламентовано та виключає наявність неякісної продукції, виграє аграрна галузь в цілому.

При цьому спрощення процедур у вигляді скасування повторної реєстрації сортів в Україні, які вже зареєстровані в ЄС, надасть змогу нашим садівникам та овочівникам швидше перейти до виробництва якісної плодоовочевої продукції за світовими стандартами якості. Це, безумовно, позитивно відобразиться на розвитку українського плодоовочевого бізнесу в цілому», – вважає директорка з розвитку УПОА.

Джерело https://ukrainefood.org

Відповісти

Ваш email не публікується