Фахівці назвали ТОП-3 найпоширеніші хвороби соняшника в сезоні 2020 — SuperAgronom.com

Які хвороби соняшника фіксували аграрії найчастіше у минулорічному сезоні та які їхні особливості SuperAgronom.com дізнався у Тібо Леклерка, продукт-менеджера по соняшнику та озимому ріпаку «MAS Seeds Україна».

Про це йдеться у матеріал «Хвороби соняшнику 2020: погода, гібриди та причини поширення».

Минулорічний сезон був дуже складним для аграріїв, зокрема для тих, хто вирощував соняшник. Майже по всій території України сільгоспвиробника було не просто працювати через погодно-кліматичні умови, що були і під час посівної кампанії, і під час вегетації (особливо у фазу наливу зерна та цвітіння), адже для рослин було багато стресів.

Найбільше торік спеціалісти компанії спостерігали склеротиніоз стебла.

 

«Склеротиніоз стебла я спостерігав у Дніпропетровській, Кіровоградській областях та в деяких районах на Миколаївщині. Також її фіксували і на Київщині. Щоб уникнути зараження рослин цією хворобою потрібно обирати стійкі гібриди соняшника. Якщо існує ризик зараження склеротиніозом, то на полі, де посіяний стійкий гібрид соняшника, втрати сягатимуть 2-10%. Коли ж гібрид чутливий до хвороби, то можна спостерігати до 60-100% втрати врожаю», — розповів продукт-менеджер по соняшнику та озимому ріпаку «MAS Seeds Україна».

 

На другому місці за поширенням розташувався вертицильоз (в’янення) соняшника

Вертицильоз проявляється спочатку на листі, далі розповсюджується на стебло і призводить до ранньої загибелі рослин.

 

«На одному з полів рослини соняшнику стояли здорові, мали виповнений кошик і потенціал врожайності був дуже високим, якби не ураження вертицильозом, яке проявилось на більшості рослин, на 80% поля. Тобто від того гарного високого потенціалу врожайності, що був закладений на початку, адже гібрид був хоч і високоврожайний, але не стійкий до хвороб, нічого не залишилось», — зазначив пан Тібо.

 

Найбільшою проблемою даної хвороби є її невиліковність, яка призводить до знищення врожаю. Листя соняшника поступово засихає, при чому спочатку сохнуть листки на нижній частині рослини.

Третє місце належить такій хворобі соняшнику, як фомопсис.

Шкідливість фомопсису полягає, крім прямих втрат врожаю від надламування уражених стебел і вилягання рослин, внаслідок поживного дисбалансу, у зниженні посівних якостей та погіршенні товарних властивостей насіння: маса 1000 насінин зменшується в 1,5-2 рази, олійність знижується на 4,5%, змінюється жирно-кислотний склад олії — при вирощуванні високоолеїнових гібридів, зменшується кількість олеїнової кислоти (з 87 до 64%). Втрати врожаю, в залежності від періоду зараження, можуть коливатися в межах 20-100%.

Також пан Леклерк окремо відзначив таку хворобу як іржа чорна (Рuссіnіа helianthi Schw.). В 2020 році ступінь розповсюдження цієї хвороби в Україні сягнув 82% площ посіву соняшника (замість звичних 30-53 % в 2017, 2018 та 2019 роках).

Нагадуємо, MAS Seeds запрошує на відкритий безкоштовний вебінар для виробників соняшника за участю французьких агроекспертів, що поділяться європейським та українським досвідом, 10 лютого 2021 року о 15.00.

У програмі:

  • Огляд санітарної ситуації у 2020 році щодо хвороб соняшнику;

 

  • Аналіз впливу хвороб на врожайність соняшнику;

 

  • Досвід французьких експертів у боротьбі з хворобами;

 

  • HELIOSMART — нова програма селекції соняшника MAS Seeds;

 

  • Аналіз хвороби, їх особливості та розповсюдження.

 

  • Питання та відповіді.

 

Наталія Демчук, SuperAgronom.com, 2021

Джерело https://superagronom.com

Відповісти

Ваш email не публікується