Зерновому ринку пропонують встановити законом мінімальні допустимі ціни на продукцію — АГРОПОЛІТ

Зерновому ринку пропонують встановити законом мінімальні закупівельні ціни на зернові. Про це йдеться у проекті закону поданому до парламенту, який має у своєму розпорядженні AgroPolit.com.

Даний законопроект найближчим часом з’явиться на сайті Ради. Він запроваджує мінімальну ціну на зерно, тобто нижню межу ціни при укладанні угод купівлі-продажу на внутрішньому ринку України.

Як зазначають у пояснювальній записці до законопроекту авторства депутата Верховної ради України, голови міжфракційного депутатського об’єднання «Депутатська аграрна рада» Андрія Богданця «Про внесення змін до Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» щодо цінового регулювання зернових ресурсів України, це дозволить створити здорову конкуренцію. Додають також, що нині існує проблема, що співвідношення цін на зерно українських виробників до європейських з 2005 року зменшилось з 1,1 до 0,77 у бік зниження цін від українського бізнесу.

 

За останні роки Україна експортує рекордні обсяги зернових, що є прямим наслідком збільшення виробництва. Водночас на ринку зерна спостерігається цінова нестабільність, що пояснюється кількома факторами. Серед зовнішніх факторів такої недосконалості є волатильність цін та доходів товаровиробників, не прогнозованість політичної складової в аграрній політиці, хиткий баланс інтересів основних учасників ринку, як  виробників, споживачів та держави. В умовах ринкової економіки для удосконалення аграрної політики є необхідність у правильності визначення її результативності для виробників на зерновому ринку», — вказано у пояснювальній записці до законопроекту.

 

На думку автора, оскільки конкурентоспроможність українського зерна на світовому ринку забезпечується більш низькими цінами, експортери компенсують свої цінові втрати через нижчу якість зерна та логістичні витрати за рахунок низьких закупівельних цін. «При цьому сільськогосподарські товаровиробники компенсують цінові втрати за рахунок низьких витрат на оренду землі та заробітну плату. Загалом, нестабільність цін та доходів товаровиробників, концентрація виробництва у великих компаніях, нерівномірність розподілу ринкового виграшу, хиткий баланс інтересів суб’єктів на ринку зерна створює загрозу продовольчій безпеці та негативно впливає на його розвиток», – сказано у пояснювальній записці документу.

Андрій Богданець пропонує запровадити цінове регулювання зернових в Україні шляхом визначення мінімальної ціни на окремі види зернових та олійних культур на рівні, що забезпечує прибутковість виробництва відповідних видів продукції. «Зазначене має на меті створення рівних умов конкуренції на ринку,  і, як наслідок, наближення до збалансування ринкових відносин між усіма суб’єктами зернового середовища. Окрім того, рівень зазначених мінімальних цін може бути скоригований на базі проведеного державного спостереження у сфері ціноутворення на ринку зерна», – вважає народний депутат.

Законопроект передбачає державний нагляд за цінами на всі зернові в Україні.

«Проектом Закону передбачається на постійній основі здійснювати державне спостереження у сфері ціноутворення на ринках кукурудзи, насіння соняшнику та сої, за результатами якого визначаються методи впливу на економічні процеси та цінову ситуацію на відповідних товарних ринках. Зазначене допоможе вирівняти баланс ціноутворення на зерновому ринку та сформувати рівновеликий прибуток усім учасникам ринкових відносин», — зазначають автори документу.

Нагадаємо, ціни на зерно у Чорноморському басейні зростають. За даними аналітиків, 21 жовтня ціни на основні культури на умовах CPT Одеса були на наступних рівнях: $243 за т на пшеницю 11,5%, що більше ніж на $5 за т вище, ніж на початок тижня; $218 за т для кукурудзи, що більше на понад $10 за т з початку тижня; фуражний ячмінь коштував $ 197 за т, зростання на $ 5 за т.

Джерело https://agropolit.com

Відповісти

Ваш email не публікується