Головні новини тижня від AGRI-GATOR (22.06 – 26.06)
Скасовано квоти на імпорт мінеральних добрив, Україна друга в світі за виручкою від експорту зерна, створено 200 равликових ферм за 5 років, на переробних підприємствах знизились запаси зерна, розпочався сезон персика та абрикоса, рекордна повінь на Прикарпатті та інші головні агроновини за тиждень від AGRI-GATOR.
АГРОПОЛІТИКА
- Кабмін відмінив рішення МЕРТУ про квотування імпортних міндобрив. Уряд скасував квотування імпорту мінеральних добрив в Україну, яке грало на руку хімічним заводам Дмитра Фірташа. Відповідне рішення надруковане в «Урядовому кур’єрі» з посиланням на Міжвідомчу комісію з міжнародної торгівлі МЕРТу.
- В Україні не вводитимуть мита на дизпаливо. Уряд повідомив, що припиняє антисубсидиційну процедуру щодо імпорту в Україну окремих продуктів переробки нафтової сировини (дизельного палива та скрапленого газу) походженням з Російської Федерації.
- Підписано Протокол про приєднання України до Угоди про заснування Консультаційного центру з питань права СОТ. 23 червня торговий представник України Тарас Качка підписав Протокол про приєднання України до Угоди про заснування Консультаційного центру з питань права СОТ. Протоколом визначено умови та процедури, які необхідно виконати Україні для набуття членства в Консультаційному центрі з питань права СОТ (КЦП СОТ).
- Президент підписав закон про інвентаризацію лісів в Україні. Президент Володимир Зеленський підписав закон № 643-ІХ, який, зокрема, запроваджує поняття національної інвентаризації лісів, визначає мету її проведення та джерела фінансування.
ІМПОРТ – ЕКСПОРТ
- Україна друга за валютною виручкою від експорту зерна. В поточному маркетинговому році (липень 2019 — червень 2020) Україна заробила $9,6 млрд на постачання зернових і стала другою країною у світі за валютної виручки від експорту зерна.
- Україна вперше експортувала насіння рису власної селекції. Україна вперше відвантажила вітчизняне насіння рису (40 тонн) у Казахстан і відновила реалізацію насіннєвої гречки (3 тонни).
- Частка української кукурудзи на ринку Єгипту зростає. Частка української кукурудзи на ринку Єгипту в 2019/20 МР залишається суттєвою і становить майже 36%, незважаючи на конкуренцію з боку Південної Америки.
- Єврокомісія знизила митні імпортні мита на деякі види зернових культур. Так, імпортне мито на кукурудзу, сорго і жито знижена до 4,65 € / т, що більш ніж удвічі менше, встановленої в травні – 10,4 € / т. Оновлений тариф вступає в силу з 23 червня 2020 року.
- Експорт вершкового масла впав в два рази. Україна за підсумками січня-травня 2020 р експортувала 4,95 тис. тонн вершкового масла, що на 47% менше ніж за аналогічний період 2019 р. У грошовому еквіваленті експорт масла склав $ 22,7 млн., що на 40,6% менше показника за перші п’ять місяців минулого року.
- КНР дозволила імпорт замороженої лохини з України. Митна адміністрація КНР дозволила експорт замороженої лохини і чорниці з України в Китай. Про це повідомило Посольство України у Китаї на своїй сторінці у Фейсбук
- Експорт риби і ракоподібних приніс Україні $ 8 млн. Українські компанії за підсумками січня-квітня 2020 р поставили на зовнішні ринки риби і ракоподібних на $ 7.99 млн.
- Названо ТОП-10 провідних експортерів ВРХ з України. Провідним експортером великої рогатої худоби (ВРХ) з України за підсумками 2019 р стала компанія «ВРХ Україна» з часткою на ринку 27%.
ВИРОБНИЦТВО, СПОЖИВАННЯ, ЦІНИ
- На переробних підприємствах України суттєво знизилися запаси зерна. Запаси пшениці в Україні у порівнянні з аналогічним періодом минулого року знизилися на 18,4%, при цьому на підприємствах, що займаються зберіганням і переробкою, – знизилися на 37,8%, а у сільгоспвиробників – на 5,6%.
- Названо регіони України, у яких зросло виробництво молока. За п’ять місяців 2020 року в Україні приріст виробництва молока відзначений тільки в Тернопільській (+ 3,5%, до 155,8 тис. т) і незначний «плюс» – у Хмельницькій області (+ 0,8%, до 251,7 тис. т) областях.
- В Україні створено 200 равликових ферм. За останні п’ять років в Україні створено 200 равликових ферм. Загалом вони виробляють близько 800 тонн живих равликів, із яких у 2019 році 300 тонн було поставлено на експорт.
- Українські виробники яловичини пройдуть онлайн-перевірку. Через ситуацію з COVID-19 та закриття кордонів китайські експерти проведуть планову перевірку українських підприємств, що здійснюють експорт м’яса ВРХ до Китаю, в режимі онлайн.
- В Україні розпочався сезон персика та абрикоса. Садівники України з південних областей та Закарпаття на поточному тижні почали сезон реалізації абрикоса. А в південних районах Одеської області почалося збирання ранніх сортів персика.
- В Україні почали вирощувати картоплю методом аеропоніки. В аеропонному комплексі «Інституту здоров’я рослин» вирощені перші рослини картоплі методом аеропоніки й вже скоро тут сподіваються на перший врожай. Метод аеропоніки дозволяє значно економити ресурси: воду, ЗЗР, грунт тощо. До того ж ця технологія дозволяє в рік отримати від 10 до 12 врожаїв.
ЛОГІСТИКА
- Україна вдвічі збільшила перевезення зерна річковим транспортом. Україна перевезла у поточному МР більше 5 млн. тонн збіжжя, що у 2 рази більше минулорічних показників.
- Перевезення зерна залізницею впало до мінімуму за два сезони. Обсяг перевезень зернових вантажів залізничним транспортом в травні 2020 року продовжив знижуватися, фактично досягши одного з найнижчих показників за два останніх маркетингові роки.
- Перевалка експортних вантажів українськими морпортами збільшилася на 11%. За п’ять місяців 2020 року портові оператори у морських портах України обробили 68,1 млн тонн вантажів, що на 6,7 млн тонн або на 11% більше ніж за аналогічний період минулого року.
- Ваговий контроль на дорогах зроблять цілодобовим. Як повідомив міністр інфраструктури України Владислав Криклій, 5 комплексів габаритно-вагового контролю вже працюють на дорогах навколо Києва в цілодобовому режимі. Аналогічна робота ведеться в Одесі, Умані, Миколаєві та інших містах.
ІНШІ АГРОНОВИНИ
- На Прикарпатті рекордна повінь. На Прикарпатті через рекордну повінь затоплені сільгоспугіддя, дороги та оселі. Рівень води перевищив показники 2008 р., коли була найбільша повінь.
- Німеччина профінансує три екопроекти на Сумщині. Міністерство довкілля Німеччини профінансує на Сумщині одразу три екологічні проекти. Їх впроваджуватимуть на території Деснянського біосферного резервату — природоохоронної території, затвердженої рішенням ЮНЕСКО.