Генетики знайшли спосіб підвищення врожайності цитрусових — SuperAgronom.com

Американські і китайські молекулярні біологи відкрили ланцюжок генів, який змушує стовбурові клітини цитрусових дерев і інших рослин зупиняти розвиток захисних шипів, спрямовуючи надлишок енергії на підвищення врожайності культур.

Про це пише nauka.tass.ru.

За сотні мільйонів років еволюції рослини виробили безліч пристосувань, які захищають їх від травоїдних тварин і паразитів. Серед них токсини, а також колючки, шипи або голки, які ранять будь-яких істот, які намагаються з’їсти їх листя, плоди або пагони.

Генетиків і селекціонерів давно цікавить, як можна «відключити» подібні захисні пристосування, на підтримку яких рослини витрачають багато енергії. Це може зробити їх не лише більш безпечними для фермерів, а й значно підвищити врожайність багатьох сільськогосподарських культур, в тому числі фактично всіх цитрусових рослин.

Група молекулярних біологів під керівництвом професора Єльського університету (США) Вівіан Айріш зробила великий крок у бік вирішення цієї проблеми. Вони вивчали, як ростуть стовбурові клітини цитрусових рослин, які відповідають за формування їх шипів.

Для цього вчені висадили кілька паростків гібрида апельсина і лимона. Спостерігаючи за їх ростом, біологи витягували з рослин невеликі кількості стовбурових клітин і вивчали, які гени активізувалися всередині них в різні моменти часу, визначаючи концентрації пов’язаних з ними молекул РНК.

Ці дані вчені порівнювали з тим, які гени були активні в стовбурових клітинах одного з різновидів лайма, на гілках якого не ростуть шипи. Подібний прийом дозволив їм відкрити три гени, TI1, TI2 і WUS, спільна робота яких змушувала стовбурові клітини гальмувати свій ріст і поділ.

Як сподіваються Айріш і її колеги, їх відкриття дозволить селекціонерам і генетикам створити нові сорти апельсинів та інших цитрусових, а також інших рослин, які будуть одночасно більш врожайними і при цьому менш небезпечними для людини при зборі врожаю або догляді за ними.

Джерело https://superagronom.com

Відповісти

Ваш email не публікується