Що очікують фермери від нового сезону?

Сьогодні виробники овочів борщового набору, картоплі і яблук в Україні можуть точно сказати, скільки площі під конкретну культуру вони задіяли в нинішньому році. Про плани підсумкового врожаю, в більшості випадків, повідомляють стримано, так як вже на сьогоднішній день відчувають вплив несприятливих погодних факторів, які тримали в напрузі весь агросектор протягом всієї нинішньої весни. Також немає чіткого розуміння про валютної стабільності, економічну та геополітичну ситуації, не те щоб на майбутнє, а навіть на два-три найближчих літні місяці.

Які події нинішнього року вже можна відзначити, як безпосередньо ті, що вплинули на плодоовочеву галузь України?

У березні для запобігання стрімкого поширення COVID-19 в Україні був введений цілий ряд обмежень, що, в свою чергу, було виправдано з одного боку, а з іншого, протягом березня-травня поточного року виникали труднощі з реалізацією плодоовочевої продукції на оптових та роздрібних ринках. Єдиним безперебійним каналом торгівлі були супермаркети, які, навіть збільшивши частку торгівлі плодоовочевою продукцією, могли працювати з 15%, максимум 20% від загальної пропозиції. На додаток, український рітейл співпрацює тільки з юридичними особами, через що поза грою залишалися дрібні фермери і приватники.

У квітні нинішнього року була зафіксована перша хвиля весняних заморозків, і основний удар на себе взяли такі культури як черешня, абрикос, персик, суниця садова і, менш істотно, яблука.

У травні заморозки повторилися неодноразово, і остання хвиля була зафіксована безпосередньо наприкінці весни. Яблуко в цей раз постраждало набагато серйозніше, але критичною ситуацією, через чергові перепади температур, практично ніхто не називав.

Максимально від низьких температур постраждали ранні сорти черешні: за попередніми даними, загинуло від 80% до 90% очікуваного врожаю.

Також травень 2020 видався дуже щедрим на рясні, а місцями і тривалі, опади. В першу чергу, залишки ранніх сортів черешні, які вже надійшли в продаж, остаточно втратили в якості, а пізні сорти ягоди, урожай яких планувався на більш високому рівні, вже не будуть відрізнятися високими якісними показниками.

До остаточного збирання врожаю плодоовочевої продукції залишилося ще мінімум 5 місяців. Що ще піднесе погода, яким буде курс гривні, що буде з економічною ситуацією і т.д.? Що можна сказати точно, так це те, що кожен з вище перерахованих чинників може істотно скоригувати очікуваний урожай плодоовочевої продукції в 2020 році.

При цьому, саме спираючись на планування виробників, проєкт «АПК-Інформ: овочі і фрукти» вже понад 10 років проводить комплексне дослідження «Прогноз виробництва та цін на плодоовочеву продукцію в Україні», де представлені перспективи плодоовочевого виробництва в новому сезоні, а також можливі цінові орієнтири в кінці сезону, при обліку одного або відразу декількох факторів, зазначених вище.

Попередньо аналітики проєкту вже анонсували результати опитування по кожній з шести культур, включених в дослідження. Щоб підбити остаточні підсумки і озвучити скориговані дані, в найближчий четвер, 4 червня о 13:00 відбудеться вебінар на тему: «Перспективи плодоовочевого виробництва в Україні в сезоні-2020/21». Участь безкоштовна, але кількість місць обмежена.

Реєстрація за посиланням: https://zoom.us/webinar/register/WN_5UOsv1WnRiaKjbaIp6Y_6w.

Fruit-Ukraine.org за інформацією Eastfruit

Джерело https://fruit-ukraine.org

Відповісти

Ваш email не публікується