Україна суттєво скоротила експорт яблук

Станом на середину січня 2020 року середні ціни на яблука в Україні залишаються на рівні 11-12 грн/кг, нижче цього діапазону ціна не опускалася від початку листопада 2019 року, стверджують експерти Української плодоовочевої асоціації.

Водночас експорт цієї продукції значно скоротився. Вплинули на це вітчизняні ціни на яблука – у поточному сезоні вони в середньому в 1,5-2 рази перевищують показники минулого року, кажуть в УПОА.

“В першу чергу, підвищення цін на яблука було спровоковане суттєвим зниженням виробництва в Україні, яке за попередніми оцінками знизилося більше ніж на 20%. До того ж, цього сезону було зібрано велика кількість неякісного яблука і до кінця 2019 року українські виробники реалізовували переважно продукцію, що була пошкоджена градом та паршею.

Водночас якісне яблуко закладалося на зберігання у сховища, та за словами операторів ринку, буде реалізовуватися починаючи з лютого-березня”, – повідомляє директор з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.

Звичайно, суттєве зниження виробництва та доволі високі ціни на яблука на внутрішньому ринку не могли не відобразитися на показниках експорту даної продукції. Так, за перші 5 місяців сезону (липень-листопад) Україна експортувала 8,8 тис. тонн яблука, що на 4,8 тис. тонн менше ніж показники попереднього сезону.

Однак, головною причиною зниження експорту даної продукції є не зменшення виробництва яблук в Україні, і не велика кількість продукції низької якості, а небажання самих виробників виходити цього сезону на зовнішні ринки.

“Цього сезону до нас зверталися імпортери з Близького Сходу та Південно-Східної Азії, з запитом стосовно українського яблука. Однак, вітчизняні виробники без особливого ентузіазму сприймали цю новину, аргументуючи свою позицію доволі високими цінами на яблука на внутрішньому ринку.

Цілком можливо, що через декілька років, або навіть вже в наступному сезоні, повториться ситуація сезону 2018/2019, коли виробники відмовлялися від збору урожаю взагалі, через низькі ціни на внутрішньому ринку. І тоді питання експорту буде, як ніколи актуальне.

Однак, варто розуміти, що виробники яблук з Сербії та Молдови також нарощують експорт та шукають нові ринки збуту, і їм цілком під силу закріпитися на тих ринках, де в перспективі могла би закріпитися Україна”, – зазначає виконавчий директор УПОА Семен Крамаренко.


Отримати фахову консультацію від експертів УПОА щодо аналізу ринків плодоовочевої продукції та з інших питань, можна звернувшись за:

тел. +380 (95) 690 79 36

ел. пошта: semenkramarenko@fruit-ukraine.org

Семен Крамаренко

тел. +380 (99) 737 17 92

ел. пошта: zvereva.pr@gmail.com

Катерина Звєрєва

SEEDS.org.ua  за інформацією Fruit-Ukraine.org

Джерело https://www.seeds.org.ua

Відповісти

Ваш email не публікується