Верхи від болячок: як звичайні коні перетворюються на унікальних лікарів

Скільки років минуло, але кінь донині є незамінним помічником в господарствах багатьох українських фермерів. Однак нещодавно він став ще й унікальним лікарем.

Іпотерапія. Для України такий метод лікування досі не найпопулярніший, та й фахівців є не так багато. А коней для іпотерапії в Україні зовсім ніде не розводять і не навчають, хоча саме таке лікування буквально “ставить на ноги” багатьох маленьких пацієнтів.

Які хвороби лікує верхова їзда і де в Україні можна знайти таких конячок-цілителів SEEDS розповіла Анна Бураго – медичний психолог, засновниця і керівник іпотерапевтичного центру Spirit і президент Асоціації іпотерапевтів України.

– Чи кожен звичайний кінь може стати помічником в апітерапії?

– Можна сказати, що вони звичайні, і незвичайні одночасно, в залежності від того, що ми будемо робити. Нам потрібні коні, які мають спеціальну амплітуду руху, спеціальний крок. Вони повинні бути збалансовані, середнього зросту, зручні. Кінь має бути поступливим, у нього повинен бути низький загривок і досить широка спина.

Нюансів багато. Найголовніше – анатомічно правильні рухи, здорова психіка і підготовка.

Анна Бураго – медичний психолог, засновниця і керівник іпотерапевтичного центру Spirit і президент Асоціації іпотерапевтів України

– Десь розводять або готують в Україні коней для іпотерапії?

– Спеціально ні. У нас іпотерапія не така популярна, що б під неї розводили коней. Я просто шукаю коней по всій Україні. У мене є кінь, якого я привезла з Трускавця. Когосья привезла з Житомира. Є чимало кінних форумів, на яких можна підібрати підходящого коня.

Саме від коня залежить 80% успіху. Те що зробить кінь людині не під силу. Ми повинні використовувати її природні рухи.

– З якими недугами допомагає впорається іпотерапія?

– Діти з церебральним паралічем, діти з розладом аутистичного спектру, затримка психо-мовного розвитку, психомоторного розвитку, реабілітація після інсульту, генетичні синдроми. Неврози, неврозоподібні стани. Це все дітки.

З дорослими складніше – для них потрібен дорослий ресурс. Іпотерапія досить дорога. Однак іпотерапія показана при багатьох гінекологічних захворюваннях. Це і профілактика простатиту, депресивних розладів, неврозів.

Спектр насправді дуже широкий. Кінь – універсальний тренажер. Але багато що залежить і від самого коня, і від уміння людини користуватися цим тренажером.

– Для кожного тренажера потрібен інструктор…

– І ми готуємо таких. Асоціація іпотерапевтів України разом з київським медуніверситетом з 2017 року готують фахівців в області іпотерапії. Професіоналів поки небагато.

Не так давно ми проводили конференцію по анімалотерапії і піднімали питання про стандартизацію послуги. Деякі люди чули: “о, конячки допомагають”, значить можна дитину просто посадити на коня, покатати або повозити дитину з ДЦП в положеннях, яких не можна возити взагалі.

Дуже часто навіть ті, які начебто практикують, роблять дуже неправильні речі, які шкодять діткам без належної підготовки. Тому що це методика, як будь-яка медична методика вона вимагає розуміння: що ми робимо, для чого і з ким. Є й протипоказання певних положень.

Медичний контроль обов’язковий в нашому випадку. Ця методика йде разом, а не проти такого контролю – ми багато в чому покладаємося на нашого лікаря, який це все балансує. Діти іноді бувають недообслідувані, з супутніми захворюваннями. Лікарський контроль в іпотерапії вкрай необхідний.


Що ж корисного в верховій їзді?

Майже все! Кінь передає вершнику понад 100 різних рухових коливань в хвилину. Під час верхової їзди в роботу включаються всі основні групи м’язів.

Іпотерапія корисна при захворюваннях опорно-рухового апарату, сколіозі, артрозі суглобів. За оптимального навантаження навколо хребта створюється сильний м’язовий корсет, поліпшується кровообіг, нормалізується обмін речовин в міжхребцевих дисках.

Крім того, у наїзників активізується діяльність багатьох внутрішніх органів, тому іпотерапія ефективна при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, а також при серцево-судинних захворюваннях. Регулярні заняття нею нормалізують рівень цукру в крові у діабетиків.

Їздити верхи корисно після перенесеного інфаркту або інсульту, в період відновлення після операції. Серце вершника б’ється зі швидкістю до 170 ударів в хвилину, а циркуляція крові посилюється в 5-10 разів. Тряска в сідлі – прекрасний засіб і для лікування ожиріння.

Найсильніший цілющий ефект їзда верхи дає дітям. До того ж заняття верховою їздою корисні і немолодим людям. Вчені підрахували, що робота м’язів при їзді кроком аналогічна швидкій ходьбі, а при галопі – бігу.

Людмила КАЛИТА SEEDS.org.ua

Джерело https://www.seeds.org.ua

Відповісти

Ваш email не публікується