Представники селищних рад просять Зеленського збільшити мінімальну орендну плату за землю — документ

Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад звернулася до президента України Володимира Зеленського з проханням збільшити мінімальну орендну плату за сільськогосподарську землю та розмір ставки земельного податку. Про це йдеться у офіційному документі, який є у розпорядженні AgroPolit.com.

У документі зазначається, що базуючись на середньому показнику нормативно-грошової оцінки (НГО) одного гектара ріллі по Україні (27,5 тис. гривень), у грошовому виразі 5% орендної плати складає 1375 грн за один га державних земель. Водночас, за результатами земельних аукціонів останніх років, орендна плата за державні землі на торгах склала:

    • 2016 рік — 2720 грн/га (9,9% від НГО);

 

    • 2017 рік — 4080 грн/га (14,8% від НГО);

 

    • 2018 рік — 5168 грн/га (18,8% від НГО);

 

    • 2019 рік — 6256 грн/га (22,7% від НГО).

 

 

Важливо зазначити, що орендна плата за користування державними землями сільськогосподарського призначення є різновидом земельного податку та надходить безпосередньо до місцевого бюджету і є одним із найбільш вагомих джерел його наповнення, — йдеться у документі.

 

Таким чином, чи не в кожному селі України має місце ситуація, коли орендна плата за земельні ділянки державної власності є значно нижчою від ринкової та не відповідає сьогоднішнім реаліям. При цьому, строк дії таких договорів досить часто спливає лише у 2030 — 2050 роках.


Справедливо відмітити, що частина аграріїв, за зверненням органів місцевого самоврядування, зголосилася укласти додаткову угоду до таких договорів оренди та збільшити орендну плату на рівень, що відповідає сьогоднішнім реаліям. У той же час, інша частина відмовляється від підвищення рівня орендної плати.

 

Внаслідок заниженої орендної плати та небажання орендарів її підвищувати недоотримують кошти, у першу чергу, найбільш незахищені орендодавці – власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) старшого віку, — переконані в асоціації.

 

Додається, що збільшення орендної плати за землю сприятиме наповненню бюджетів місцевих громад та встановленню рівних правил податкового навантаження на ринку виробництва сільськогосподарської продукції.

Раніше AgroPolit.com писав, що керівники та представники місцевих органів влади на зустрічі із Миколою Сольським попросили аграрний комітет розглянути можливість збільшення розміру ставки земельного податку та орендної плати за 1 гектар землі, що збільшить доходи місцевих бюджетів. 

Нагадаємо, із $270 доданої вартості, яку в середньому генерує український аграрний сектор з 1 га сільгоспземель, сільські громади у вигляді різноманітних податків отримують менше $15.

Із областями-лідерами за найбільшою вартістю орендної плати за 1 га землі можна ознайомитися тут.

Рейтинг областей України за нормативно-грошовою оцінкою та орендною ставкою с/г земель дивіться за посиланням.

Джерело https://agropolit.com

Відповісти

Ваш email не публікується