Завдяки розвитку річної логістики Україна могла б істотно збільшити експорт кавуна до ЄС – Федір Рибалко

У 2018 році Україна експортувала 18,5 тис. тонн кавуна – лише трохи більше, ніж в 2017 році. Тим не менш, це був один з найгірших показників експорту за останні чотири роки, тому що експортні відвантаження в 2015 і 2016 роках були значно більше.

Про це зазначив керівник Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Федір Рибалко.

“Україна могла б істотно збільшити обсяги експорту кавуна, якби вона розвивала річкову логістику. Контейнерні поставки кавуна вгору по Дніпру до Білорусі з подальшою доставкою автотранспортом до Польщі, Німеччини, Великобританії та інших країн Європи різко б підвищили конкурентоспроможність українського кавуна на цих ринках, тому що обходилися б набагато дешевше. І це б «потягнуло» за собою експорт і інших видів української продукції, а також транзитні потоки турецьких овочів і фруктів»,- говорить Федір Рибалко.

За інформацією аналітиків проекту EastFruit, ціни на кавун в Європі в даний момент істотно вище, ніж в Україні. Наприклад зараз завершується сезон експорту іспанського кавуна, який продається в середньому по 40-50 центів США за кг в Іспанії. Оптові ж ціни на нього в Німеччині і Великобританії набагато вище.

«Наступного тижня перші партії херсонських кавунів будуть доставлені до Польщі. Таким чином експортний сезон по кавуну для України можна буде вважати відкритим. Проте, системного експорту кавуна з України поки що практично не існує, тому прогнози експорту на весь сезон давати дуже складно. Уже два роки поспіль експорту з України заважають несприятливі погодні умови, проте і кавуна спеціально для експорту не вирощує майже ніхто. Український експорт кавуна – це спотова торгівля і вивезення надлишків. Якщо ж внутрішні ціни високі, то про експорт виробники відразу забувають»,- зазначає економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.

З огляду на рівень цін на кавун в Європі, український кавун цілком може конкурувати на ринках ЄС, поки що тільки за ціною.

Масове збирання ранніх сортів кавуна вже розпочалося в Херсонській області. Перші оптові партії кавунів, за повідомленнями експертів EastFruit, минулими вихідними вже досягли оптових ринків Києва.

У міру просування збирання, ціни на кавун стрімко знижуються. Найперші ранні кавуни фермери продавали по 15 грн / кг і навіть дорожче при відвантаженні з поля. Однак буквально за кілька днів оптова ціна впала більш ніж в два рази. Вже 22 червня фермери Херсонщини намагалися продавати кавун з поля за 7 грн / кг, проте в деяких випадках ціни опускаються навіть до 5 грн / кг.

«Основною проблемою при реалізації раннього кавуна в Україні є недовіра до нього споживачів. Тому нерідко, при збільшенні обсягів виробництва ранніх сортів кавуна, ціни на нього знижуються дуже швидко, тому що багато хто побоюється підвищеного рівня нітратів в цій ранній ягоді.  Насправді, рівень нітратів в кавунах ніде, крім пострадянського простору, ніхто не контролює, тому що вважається, що навіть теоретично це не може представляти небезпеку для споживача»,- говорить Андрій Ярмак.

«Дуже часто отруєння при споживанні кавунів пов’язані зовсім не з нітратами, а з тим, що цей великий плід просто забувають ретельно помити. Але ж до кавуна традиційно торкається дуже багато людей: і тих, хто вибирає собі продукт в роздробі, і тих, хто його прибирав, завантажував, розвантажував і т.п. Крім того, кавун дозріває лежачи на грунті, і він є одним з найбрудніших фруктів зовні, але, в абсолютній більшості випадків абсолютно безпечним всередині. Але не потрібно забувати ретельно вимити його поверхню і руки до початку розрізання кавуна»,- пояснює Андрій Ярмак.

Справжньою проблемою для представників мереж супермаркетів є наявність на полицях залишків імпортного кавуна. Роздрібна ціна на нього в багатьох магазинах України коливається від 30 до 50 грн / кг, а супер-ранній український кавун пропонується і дорожче 100 грн/кг в деяких магазинах. Очікується, що оптова ціна на нього вже сьогодні буде складати від 15 до 20 грн / кг і може ще більш знизитися вже до кінця  тижня.

Fruit-Ukraine.org

Джерело https://fruit-ukraine.org

Відповісти

Ваш email не публікується