Цього року українські компанії створюватимуть кластери експортерів лохини – Андрій Ярмак

0 6

Великий розрив між цінами внутрішнього ринку і експортною вартістю лохини в цьому році призведе до формування кластера експортерів цієї ягоди. Про це заявив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

“Тобто це будуть комерційні компанії, які лохину не вирощують, але які будуть її купувати і експортувати”, – цитує Андрія Ярмака проект EastFruit.

«Тим не менше, багато чого буде залежати від того, наскільки складним буде шлях для поставок української лохини на ринок Росії. Наші торговельні джерела стверджують, що через Білорусь поставляти продукцію буде набагато складніше, ніж раніше, а всі інші варіанти: через Молдову, Грузію, Вірменію, Казахстан – виглядають набагато менш привабливими за витратами і ціною. У той же час поставляти лохину в ЄС можна буде лише тим, хто забезпечить необхідні параметри якості та безпеки, і зробити це буде дуже непросто. Це може стати головною причиною такого цінового розриву», – зазначає експерт.

Альтернативою поставок в ЄС і в Росію може стати Близький Схід. Україна точно поставить перші партії свіжої лохини в такі країни як ОАЕ, а також, можливо, в Саудівську Аравію, Кувейт і Оман вже в цьому сезоні, завдяки дуже успішній торговій місії Fruit Trade: Ukraine – Middle East, яку організували ФАО, спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Українською плодоовочевою асоціацією (УПОА) за фінансової підтримки ініціативи EU4Business.

Однак поставки свіжої лохини в країни Близького Сходу навряд чи відразу стануть масовими, незважаючи на те, що для експорту лохини в цей регіон наявність сертифіката Global G.A.P. не є обов’язковою умовою. Найскладнішою проблемою, яку ще належить вирішити постачальникам, є складна і дорога логістика. Відсутність прямих морських чартерів затягує час транзиту до 28-30 днів, що приблизно дорівнює за часом постачанню до Сінгапуру та Малайзії. Рішенням може бути використання контейнера з РГС, які вже є в наявності і морських транспортних ліній. Хорошим варіантом може також бути поставка автотранспортом, але основні маршрути проходять через не найкращі безпечні регіони.

Тому, найімовірніше, основні експортні відвантаження лохини з України будуть здійснюватися авіатранспортом, що додасть до вартості експорту близько двох доларів на кожному кілограмі.

Також очікується збільшення поставок свіжої лохини з України в країни Азії, також авіатранспортом. Цього року відразу кілька компаній планують розширити обсяги експорту української лохини в цей регіон.

Також аналітики очікують, що зниження цін на українську лохину в 2019 році призведе до початку масштабнішої переробки цієї ягоди. Найімовірніше некондиційну лохину продаватимуть навіть по $2 за кг, що може зацікавити багатьох переробників.

UkraineFood.org

Джерело https://ukrainefood.org

Дізнавайтесь першими всі найсвіжіші аграрні новини України на нашій сторінці в Facebook, на каналі Telegram, а також підписуйтесь на Агрігатор у Твіттер. - Facebook Twitter Telegram

Відповісти

Ваш email не публікується