Андрій Ярмак: Прибутковість виробництва молока у господарствах в травні зросла на 36%, але це не говорить про оздоровлення галузі

0 19

В травні поточного року показник Українського молочного індексу (УМІ) став найвищим в історії для цього місяця.Про це повідомив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак на своїй сторінці у соцмережі Facebook. Подробиці читайте на Agri-Gator

Таким чином, за інформацією фахівця ФАО, прибутковість молока в травні в професійних господарствах була вищою вже на 36% ніж рік тому і на 24% вищою, ніж в середньому за останні 7 років в травні.

“Крім того, з початку року, УМІ вже на 4,5% перевищував середній показник прибутковості виробництва молока для професійних господарств за перші 5 місяців року протягом останніх семи років. Нагадаємо, що в цей період входять як роки кризові, з відсутністю доступу до ринку РФ, так і попередні роки, коли прибутки були високими. Отже, тут теж позитив”,- зазначив Андрій Ярмак.

Він також зазначив, що порівняно з минулим роком, протягом перших п’яти місяців 2019 р. українські виробники молока заробили аж на 11% більше, ніж рік тому і приблизно стільки ж, як протягом того ж періоду 2017 року, але значно більше, ніж в 2015 та 2016 роках.

В той же час є й певний негатив. “Зростаюча прибутковість виробництва молока, це, звичайно, позитив, але лише якщо вона відбувається за рахунок зростання експорту, підвищення ефективності переробки, зростання доходів споживачів та споживання молока. Нажаль, це не наш випадок – це якраз те зростання прибутковості, яке не говорить про оздоровлення галузі молочного тваринництва, адже відбувається воно за рахунок зниження пропозиції сировини, себто молока. І не тільки молока від населення, чому я, особисто, навіть радий, а й молока від сільгосппідприємств. А в останньому є і плюс і мінус.

Плюс в тому, що сільгосппідприємства є різні. Більшість утримує корів вимушено, щоб не дратувати власників паїв. Вони, переважно, і знижують виробництво. А у них молоко далеко не все навіть першого гатунку. І його не дуже й шкода. А от негатив в тому, що зростання пропозиції сирого молока високої якості не перекриває втрат виробництва молока низької якості. Це дійсно говорить про те, що далеко не все райдужно і що не всі готові йти в проекти з тривалою окупністю та високими вимогами до технологій та рівня знань персоналу. Стримує розвиток молочного тваринництва и бідний поки що український споживач, і відсталість переробки, і, що найголовніше, поганий інвестиційний клімат в країні. Це впливає не лише на зовнішні, але й на внутрішні інвестиції”,- повідомив економіст ФАО.

При цьому він зазначає, що переробка вимушено мусить ставати ефективнішою на фоні загострення конкуренції за сировину. “Але великих якісних проривів поки що я не бачу”,- зазначив Андрій Ярмак.

Довідка: Український молочний індекс (УМІ) – показник, який показує відношення ціни на якісне молоко до вартості кормового раціону професійного молочного господарства України, або динаміку умовної прибутковості виробництва молока в професійних господарствах.

Абсолютне значення цього індексу дуже зручно порівнювати з попередніми даними, що дає непогане уявлення про зміну прибутковості виробництва. На УМІ не впливає інфляція і девальвація, оскільки це відношення двох показників, на кожний з яких впливають ці фактори, за рахунок чого їхній вплив нівелюється.
В той же час, кожне окреме господарство може мати кращі або гірші показники динаміки прибутковості. Кращими вони будуть за умови підвищення ефективності виробництва, та навпаки. Індекс також не враховує можливих змін в оподаткуванні, що також впливають на ефективність.

Слідкуйте за нашими новинами та класними фото у Facebook та Instagram

Agri-Gator

Дізнавайтесь першими всі найсвіжіші аграрні новини України на нашій сторінці в Facebook, на каналі Telegram, а також підписуйтесь на Агрігатор у Твіттер. - Facebook Twitter Telegram

Відповісти

Ваш email не публікується