ТОП-5 трендів вітчизняного свинарства 2018 року

Більшість гравців вітчизняного свинарського ринку одностайні — 2018 рік видався відносно спокійним, а робота в галузі — «плавною», хоча друга половина року була менш прихильною до свинарів.

В Асоціації «Свинарі України» (АСУ) назвали ключові тренди, які панували на ринку минулоріч.

До ТОП-5 увійшли:

  • Зменшення кількості спалахів АЧС

Згідно зі статистикою, кількість офіційно зафіксованих випадків АЧС у регіонах України за 2018 рік поступається результатам 2017 року: 145 спалахів, проти 163 відповідно.

«Ці дані свідчать про “стишення ходу” хвороби та покращення ситуації. Серед його причин, з одного боку, зменшення чисельності свинопоголів’я у присадибному секторі, де реєструється переважна більшість спалахів (119 у 2017 році, 95 у 2018 році), а з іншого — підвищення рівня біобезпеки вітчизняних свиногосподарств та рівня обізнаності населення щодо проблеми», — говорять в асоціації.

Та зауважили, що минулорічна тенденція зменшення кількості випадків АЧС продовжується і цьогоріч. Так, станом на 23 січня зареєстрований 1 спалах (на Дніпропетровщині), тоді як у 2017 році — 12, а в 2018 — 13 на відповідну дату.

  • Відновлення промислового поголів’я

Початок 2018 року характеризувався антирекордами за кількістю поголів’я в країні — 5,99 млн (на 1 лютого) проти 6,54 млн в лютому- 2017-го.

Експерти називали таку чисельність свиней чи не найнижчою в історії країни. Тож, одним із «завдань» виробників стало відновити кількість свиней.

«Результат не забарився, і вже наприкінці 2018 року в Україні налічували 6,31 млн голів, з них 3,42 млн — “промислові” свині, 2,89 млн — “присадибні”. Основний приріст — понад 50 тис. свиней забезпечили професійні свиногосподарства. В цілому ж, розподіл сил між присадибним та промисловим секторами змінився на користь останнього — 47% та 53% у забезпеченні країни свининою, відповідно», — зауважують в АСУ.

  • Спокійний ціновий «клімат» на ринку живця

«Власне така ситуація була цілком очікувана та спрогнозована ще на початку 2018 року», — відмітили в АСУ.

Так, минулоріч ціни закупівлі свиней забійних кондицій коливалися у діапазоні 42-51 грн/кг, а середньорічна позначка опускалася нижче 46 грн/кг. Протягом першого півріччя ціни трималися на високому рівні, чому сприяла обмеженіша пропозиція живця. Вже в другій половині року вони дещо «просіли», порівняно з роком раніше. «Пікнікові періоди» теж минули для операторів ринку свинини практично без «піків» ціни. На цінову ситуацію на ринку живця впливала активізація імпорту м’ясної сировини та млява споживча активність.

  • Збільшення імпорту

За даними АСУ, порівняно з 2017 роуц, минулоріч Україна імпортувала вп’ятеро більше свинини — 28,6 тис. т, вартістю майже $52 млн. Щодо експорту, то ця діяльність послабилася: у 2018 році з України відвантажили 1,76 тис. т проти майже 5 тис. т у 2017. На фоні значного пожвавлення імпорту від’ємне значення зовнішньоторгового сальдо по свинині зросло до $48 млн.

  • Курс на розвиток і розбудову

У 2018 році продовжилася тенденція на нарощення потужностей, яка почалася ще у 2017. Тоді, згідно з опитуванням АСУ, понад 60% свиногосподарств були готові і планували розвиватися.

  • +1 тренд кількох років — Брак кваліфікованих працівників

«Пошуки працівників минулоріч активізувалися з новою силою, зокрема й тому, що значна кількість господарств узяли курс на нарощення потужностей. Втім, недостача у працівниках відповідної кваліфікації — тенденція останніх кількох років. Частина кадрів “відтікає” за кордон у пошуках кращої зарплатні, інші вважають аграрну сферу — неприбутковою чи нестатусною», — зауважують в асоціації.

Довідка:

Асоціація «Свинарі України» — неприбуткова, добровільна організація. Дата створення —14 липня 2011-го. Наразі АСУ об’єднує 35 господарств, маточне поголів’я яких становить 35% від загальнодержавних обсягів. Основною ціллю Асоціації є захист прав та інтересів підприємств у галузі свинарства, досягнення світових стандартів виробництва продукції завдяки впровадженню сучасних технологій. Крім того, об’єднання виступає організатором освітніх та інших галузевих подій, наприклад Конгресу «Прибуткове свинарство».

Джерело https://agravery.com

Відповісти

Ваш email не публікується