На Житомирщині проходять аукціони зі здачі в суборенду земель держпідприємств
Від 25 жовтня на Житомирщині почали проводити аукціони зі здачі в суборенду земель, які перебувають у користуванні різних державних підприємств. Про це повідомляє Суспільне, пише agronews.ua.
У коментарі Суспільному Наталія Остапчук розповіла, що на перших торгах в Житомирській області за виставлену на торги землю отримали 4 мільйони 662 тисячі 504 гривні проти стартової вартості у 384 тисячі 815 гривень.
Аукціони проводять в рамках державного проєкту “Земельний банк”, ініційованого Фондом державного майна України. Проєкт має на меті вивести з тіні та впровадити ефективне використання державних земель, а також підтримати агровиробників у воєнний час.
Проєкт дає аграріям можливість отримати доступ до сотень тисяч гектарів державних земель на прозорих та конкурентних засадах через онлайн-аукціони на електронному майданчику “Прозорро.Продажі”. Стартова вартість оренди складатиме 12% від нормативно-грошової оцінки землі, а договори оренди укладатимуться на 14 років для однорічних насаджень і на 25 років — для багаторічних.
Реалізувати його почали з весни 2023 року, фактичні торги стартували в жовтні 2024 року.
Загалом, по Україні земельні торги почали проводити з 1 жовтня 2024 року. На Житомирщині перші аукціони відбулися 25 жовтня. За перші чотири ділянки, виставлені в регіоні на торги, “Земельний банк” вторгував 4 мільйони 662 тисячі 504 гривні, тоді як стартова ціна цих ділянок складала 384 тисячі 815 гривень.
“На торги виставляли 4 ділянки в Коростенській громаді загальною площею 269 гектарів. Найменша ділянка була площею 10 гектарів, найбільша — 96. Стартова вартість цих 4 ділянок складала 384 тисячі 815 гривень — формувалася вона від нормативно-грошової оцінки. В результаті торгів вартість сумарно зросла до 4 мільйонів 662 тисяч 504 гривень. Була ділянка площею у 85 гектарів, вартість якої в результаті торгів зросла у 15 разів. Ще треба врахувати, що вторговані 4 мільйони 600 тисяч це сума без ПДВ. ПДВ це ще плюс 20% і це і є очікуваний економічний ефект. Загалом, на торгах ми мали 38 пропозицій від учасників в різних цінових ставках. Ми не можемо сказати, скільки було унікальних учасників, бо одні й ті самі учасники можуть подавати заявки одразу на кілька ділянок. Але всього пропозицій було 38”, — розповіла Наталія Остапчук.
Окрім Коростенської громади, на торги виставили і ділянку в Андрушівській громаді.
Середній показник кількості учасників на Житомирщині складає 9-10 заявників.
“Це гарний середній показник, завдяки якому і відбулося зростання ціни. При тому що середня вартість гектару землі на Житомирщині досить адекватна — 17 тисяч 332 гривні. Саме така середня ставка сформувалася на Житомирщині в результаті цих чотирьох торгів — ця ставка є досить доступною для місцевих аграріїв. Взагалі є й більші показники по областях. Якщо порівняти, то на Вінниччині середня вартість гектару по факту торгів складала 40 тисяч гривень. Звісно, держава зацікавлена в більших сумах але зацікавлена також і в адекватності пропозиції. Бо, коли пропозиції захмарні, типу 50 тисяч за гектар, то це вже більше виглядає, як спроба зірвати торги. Так не повинно бути, ми з цим боремося, тому ми теж адекватно оцінюємо заявлені суми. Загалом важливі показники, які ми завжди намагаємося забезпечити, показати, як зростає вартість ділянки, середня вартість одного гектару”, — говорить Наталія Остапчук.
Загалом, в Житомирській області до кінця року на аукціонах мають віддати в суборенду 99 ділянок загальною площею 3362 гектари. На сьогодні на Житомирщині вже виставлено на аукціони 30 земельних ділянок загальною площею 1479,7 гектара.
Більшість з них розташовані у Коростенській міській територіальній громаді. Цільове призначення всіх ділянок — для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Найбільша ділянка в Житомирській області має площу 155 гектарів, її стартова ціна становить 225 тисяч гривень, аукціон відбудеться 12 листопада. Найменша — всього 2,39 гектари зі стартовою ціною 2903 гривень, дата аукціону — 15 листопада.