No-till забезпечує гнучкість за непередбачуваних обставин під час посівної — досвід – SuperAgronom
Переваги no-till в цьому сезоні, коли строки сівби змістилися на 1-2 тижні, відчули в господарстві ФГ «Аннушка», що на Миколаївщині.
Про це розповів агроном Євген Гортовенко, у матеріалі: Миколаївщина — від спеки рятує ноутіл та нішеві, Кіровоградщина — час переймати досвід південних областей.
Цьогоріч в регіоні посівна розпочалась раніше як тільки на початку квітня температури повітря сягнули 25°С. Прогрілося повітря, а ґрунт іще не визрів. Тож господарство дочекалось стиглості ґрунту і розпочало посівну в кінці квітня. А завдяки тому, що пласт не перевертали, ґрунт не підсушували, шар накопичених пожнивних решток утримував вологу, спокійно провели посівну в потрібні терміни.
«За no-till потрібно завжди тримати руку на пульсі й не потрібно дотримуватись жорсткої схеми, як у класичній технології — «як книжка пише». Тут можна проявляти творчий підхід і більше керуватись логікою. Наприклад, завдяки пізнішому посіву відповідно змістились фази розвитку сої. Тому, якщо десь соя вже зараз жовкне і сохне, у нас вона досі активно вегетує, ще зелена, квіти та стручки не абортує, формує урожай. Звісно, змістяться терміни збирання, але маємо власну сушарку, тож із досушуванням проблем не буде», — розповів агроном.
У господарстві також застосовують обробіток ґрунту verti-till, передусім для пришвидшення мінералізації ґрунту. На ущільнення він не впливає, але відбувається обмін киснем між верхнім і нижнім шарами, каже Євген Гортовенко.
В господарстві продемонстрували два поля сої — одне за технологією no-till, на другому застосовувався verti-till. Тож була змога порівняти. На другому оціночно урожайність може бути меншою десь на 300 кг/га, але кардинальної різниці між посівами не помітно.
Зі слів Ігоря Гуржія, начальника управління агроекспертизи Credit Agricole Bank, диверсифікація систем обробітку ґрунту в господарствах дозволяє знизити кліматичні ризики. Якщо буде спека, то в разі використання однієї технології — це або 100% виграш, або 100% програш, тож є шанс, що якась одна спрацює. До того ж, при оцінюванні стабільності підприємства банком для надання йому кредитних коштів така диверсифікація буде перевагою.
Меланія Несмачна, SuperAgronom.com