На Харківщині у посівах соняшнику виявили павутинного кліща – AgroTimes
Початок вегетаційного періоду 2024 року на Харківщині характеризувався раннім наростанням середньодобових температур із сухою погодою. Уже на початку літа на рослинах соняшнику в Лозівському районі відмічене заселення шкідником з родини павутинні кліщі – Tetranychidae, а саме звичайним павутинним кліщем – Tetranychus urticae Koch.
Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби у Харківській області.
Слід зазначити, що донедавна павутинні кліщі майже не шкодили соняшнику. Будучи поліфагами, вони віддавали перевагу сої, овочевим та плодовим культурам, але зміна клімату призводить до поширення нових, нетипових для України видів, що несуть серйозну загрозу для рослинництва.
Інтенсивному розвитку та поширенню цього шкідника сприяють погодні умови, а саме висока температура повітря і низька відносна вологість повітря. Оптимальною для розвитку кліща температурою є +29+31 °C, а вологість повітря – 35-55%. З підвищенням температури інтенсивність яйцекладки зростає. Протягом вегетаційного періоду кліщ може дати до 10-12 поколінь.
Доросла самка кліща має широкоовальну форму тіла, завдовжки близько 0,4 мм. Колір залежить від стану кормової рослини й періоду року. Самки літніх поколінь сірувато- або жовтувато-зеленого кольору з темними плямами по боках. Самці значно менші від самок за розмірами, з видовженим і звуженим до заднього кінця тілом. Зимуючі самки – червоні.
Кліщі заселяють переважно нижній бік листків, де живуть у павутині. Живляться соком рослин, проколюючи епідерміс листка, на якому з’являються спочатку світло-зелені плями, які згодом зливаються й утворюють знебарвлені ділянки (мармуровість). При цьому збільшується випаровування води, відбувається втрата хлорофілу та порушення функцій листкового апарату.
Рослини відстають у рості, листки передчасно засихають та опадають, гинуть стебла. Рослини можуть передчасно закінчувати вегетацію. Це може значно знизити врожай, особливо на фізіологічно ослаблених посухою посівах.
Слід звернути увагу на те, що за ураження кліщами іноді помилково сприймають пошкодження рослин, що викликане посухою або деякими захворюваннями. Тому, приймаючи рішення про застосування тих чи інших препаратів, необхідно враховувати вірогідність наявності кліщів, а не тільки візуальні симптоми на листках. Визначають наявність кліщів на рослині за допомогою кишенькового мікроскопа, збільшувального скла або білого аркуша паперу (на який необхідно струсити кліщів з листка).
Зважаючи на очікувану спекотну погоду в червні, швидкість та інтенсивність розмноження кліщів може істотно збільшитися, зросте й активність рухомих стадій та їхня шкодочинність.
Сільгосптоваровиробникам рекомендується для запобігання поширенню павутинних кліщів та можливих втрат урожаю соняшнику від них провести обстеження посівів та обробити їх при появі рухомих стадій (імаго, личинок, німф) шкідника дозволеними до використання засобами захисту рослин, дотримуючись регламентів застосування та із забезпеченням збереження корисної ентомофауни й медоносних бджіл.
Раніше повідомлялося, як покращити захист соняшнику від шкідників та як оптимізувати фунгіцидний захист соняшнику.