Світовий рекорд урожайності кукурудзи забезпечили 4 основні чинники – SuperAgronom
Чутки про світовий рекорд урожайності кукурудзи 39,12 т/га, який отримав фермер зі США Девід Хула, облетіли весь світ. Українські аграрії активно дискутували на цю тему в мережі, запитуючи про умови, в яких господарює фермер.
Про них розповів Віталій Грищенко, консультант компанії In Agri, у матеріалі: «Анатомія рекордних врожаїв кукурудзи від Девіда Хули: принципи вирощування (Частина 1)».
Фермер не вперше став переможцем у Національному конкурсі врожайності NCGA (Національної асоціації виробників кукурудзи США). Як видно із графіка, представленого Віталієм Грищенком, щоразу з його участю результати виходять «пікові». «Планку» в 30 т/га ним давно вже перейдено. Найближче до нього піднявся з результатом в 25 т/га, в іншій категорії, фермер з сусіднього штату Кевін Калб. Середня ж урожайність учасників конкурсу тримається на рівні 15-16 т/га. Тоді як середня урожайність по країні в цілому десь 11 т/га.
Ферма Девіда Хули розташована в північно-східній частині США, у штаті Вірджинія. Називається компанія «Renwood Farms», в обробітку має 1620 га. Вирощують кукурудзу, сою, пшеницю. Одним із напрямів є насінництво, який започаткували у 1937 році. Загалом пан Девід є представником третього покоління фермерської родини. Ґрунти тут в основному піщано-суглинкові, більшість площ розташовані на березі річки Джеймс.
Чинники, що сприяли отриманню рекордного врожаю кукурудзи
Опади. З отриманих з програм супутникового моніторингу даних видно, що середній річний рівень опадів на фермі за 5 років сягає 1262 мм. А в період із квітня по вересень випадає в середньому 730 мм. А в найбільш критичній період для кукурудзи червень-липень-серпень — в середньому від 120 до 200 мм за місяць.
Як зазначив Віталій Грищенко, це один із головних факторів, які дають змогу отримувати високі врожаї кукурудзи, навіть не на зрошенні.
Ємність катіонного обміну ґрунтів від 1,7 до 6,6. У 1986 році ферма повністю перейшла на безвідвальний обробіток. Є поля, де не проводили жодного обробітку. Це вдається передусім тому, що ґрунти тут супіщані. Подекуди бувають ущільнення, тоді проводять глибоке розпушування. Показники органічної речовини в ґрунтах — від 0,9 до 1,2. Але пан Хула уточнив, що більш показові дані — ємність катіонного обміну (ЄКО). На його полях цей показник коливається від 1,7 до 6,6.
«Так, у нас велика кількість піску. Одна з переваг і недоліків ґрунту з низьким ЄКО полягає в тому, що ми не можемо утримати вологу, і рухливі поживні речовини, такі як азот, сірка, калій, будуть просочуватись крізь ґрунт», — каже фермер.
Щодо опадів він зазначив, що їх начебто достатньо, але вони не завжди проходять тоді, коли потрібно. Ще з особливостей клімату — часто бувають урагани та сильні післяобідні грози.
Зрошення. Незважаючи на достатню кількість опадів, 27% площ ферми — під зрошенням. Використовують зрошувальні системи Valley. Спробували крапельне зрошення, але за словами пана Девіда, працює це не так добре, а управління трудомістке, тому відмовились. Тим більше, що воду беруть із сусідньої річки Джеймс, а там багато мулу і стрічки засмічуються.
Сівозміна. Вона побудована так: кукурудза, потім пшениця (озима м’яка червоноколоса, озима біла, тверда червоноколоса), або інші злаки (зокрема озимий овес, раніше — ще ячмінь) за no-till по кукурудзяних рештках. Крім того, як другу культуру висівають сою після збирання пшениці. Таким чином можуть отримати 3 врожаї за 2 роки.
На деяких площах сіють лише кукурудзу та сою, бо, за словами Девіда Хули, канадські гуси, які там масово водяться, винищують врожаї злакових.
Нагадаємо, фахівець розповів про основні помилки у технології strip-till та порадив, як їх уникнути.
Меланія Несмачна, SuperAgronom.com