На винограді з’явилися нові шкідливі організми – AgroTimes
Останніми роками фітосанітарний стан виноградних насаджень України ускладнився: з’явилися нові, мало вивчені шкідливі організми та посилилася агресивність уже відомих.
Про це в своїй статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише Людмила Баранець, співробітниця ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова».
«Потепління, нехтування захистом і використання неякісних саджанців активізували нехарактерні для промислового виноградарства грибні хвороби. Передусім на це впливають стресові погодні умови: низькі зимові або високі літні температури, зливові опади, посуха тощо. Проте розвиток шкідників і хвороб — найінтенсивніший на виноградниках, у захисті яких припущено помилки. Ідеться про нехтування ранньовесняними обприскуваннями (знищенням зимових стадій шкідників), неефективні препарати, неправильні терміни й недостатню кількість обприскувань», – зазначає дослідниця.
Вона зауважує, що найбільші втрати врожаю винограду в усіх зонах вирощування пов’язано з грибними хворобами: мілдью, оїдіумом і сірою гниллю. З-поміж фітофагів найсильніше шкодить гронова листовійка.
«Та є й додаткові небезпеки, – застерігає Людмила Баранець. – У виноградниках ширяться та завдають збитків інші грибні хвороби: чорна плямистість, біла й чорна гнилі, еска, усихання гребенів, альтернаріоз й антракноз. Почастішали й ураження багаторічної деревини, які є наслідком еутипозу та чорного раку (інфекційне усихання куща). У роки, коли взимку температура знижується до понад –20 °C, на уражених усиханням кущів гине у 2–3 рази більше вічок, ніж у здорових. Глобальною небезпекою для розвитку виноградарства в Україні є бактеріальний рак. Він шириться через закладання насаджень інфікованим садивним матеріалом».
Вона додає, що також на виноградниках є бактеріальні, вірусні, мікоплазмові та інші інфекційні хвороби. Усі вони пригнічують розвиток і знижують продуктивність насаджень.