Українським садам швидше зашкодять весняні заморозки, ніж зимові морози

Аномально тепла зима в Україні, яка з легкої руки українців вже охрестили “єврозимою” може істотно позначитись на озимих зернових, яким загрожують аж ніяк не самі аномальні температури. А ось садам і ягідникам наразі немає чого боятися. Про це в коментарі для SEEDS розповів керівник діагностичного центру захисту рослин “Агроаналіз” Вадим Дудка.

“Почнемо з садів. Що стосується садів і ягідників, то поки що підстав для зменшення мого оптимізму немає. Бо на відміну від ситуації місяць тому, ми нарешті отримали стійко мінусову ніч. І в цій ситуації (незважаючи на плюсову температуру вдень), поки що вихід зі стану спокою може загрожувати хіба що дуже окремим культурам (наприклад, деяким південним сортам фундука).

Черешня, персик, а тим паче яблуня і груша поки знаходяться в стані спокою і при збереженні мінусових нічних температур (що поки обіцяють прогнози до 5 лютого) повинні в ньому залишатися”, – розповів Вадим Дудка.

“Що буде далі? Гадати наразі неможливо, оскільки ніяких виразних прогнозів на середину лютого ще немає. Але прожиті мною 30 років в агробізнесі кажуть мені, що в цьому році нашим садам швидше загрожуватимуть весняні заморозки, ніж зимові морози.

Що стосується овочів (озима цибуля і озимий часник) ситуація достатньою мірою аналогічна. Ми контролюємо приріст цих культур на наших полях, і хоча вони у нас аномально розвинені, як для зими (10-15 см висота пера на озимій цибулі і 13-16 на деяких сортах часнику), проте за останні три тижні не додалося ані міліметра.

Так що і тут, якщо збережеться обіцяний прогнозом нічний мінус протягом місяця, при середньодобовій температурі близькій до нуля, то все має бути гаразд”, – переконаний експерт.

“Складніша ситуація з озимими зерновими. Однак їм наразі загрожують зовсім не самі аномальні температури, а пов’язаний з ними дефіцит вологи в ґрунті. Ситуація ця погіршується стрімкими темпами по всій Україні (за винятком окремих північно-західних областей)”, – застерігає Вадим Дудка.

Ось карти опадів другої декади грудня. На більшій частині території країни опади склали від 25 до 50 відсотків норми.

А ось карта першої декади січня:

“Все стало ще гірше і велика частина центральної, південної та східної України отримали всього 25% норми опадів.

І якщо опиратися на діючий нині прогноз до 5 лютого – особливого поліпшення і не передбачається. І це все накладається на той факт, що і в період посіву озимих зернових забезпеченість полів продуктивною вологою була помітно нижчою від норми”, – нагадує Вадим Дудка.

SEEDS.org.ua   

Джерело https://www.seeds.org.ua

Відповісти

Ваш email не публікується